Koniec z monopolem Lego

W ostatnim czasie obserwujemy dużą ilość przeróżnych klocków typu lego, których już od pewnego czasu nie chroni patent złożony przez tą firmę 28 lipca w 1958 roku i który został zatwierdzony przez Amerykański Urząd Patentowy 24-go października w 1961 roku.

Reklama

klocki lego

Fragment patentu złożonego w 1954 przez Godtfred Kirk Christiansen'a.

Ze względu na przekroczony okres 50lat, patent ten  przestał obowiązywać. Teraz pole do popisu mają przedsiębiorstwa produkujące zabawki, gdyż od wielu lat rynek ten był zmonopolizowany przez firmę Lego, która mogła dowolnie manipulować cenami swoich produktów. Na rynku pojawiają się pierwsze nowe klocki typu lego, które charakteryzują się dużo atrakcyjniejszymi cenami.

W Polsce mamy również rodzimego producenta klocków, który z roku na rok odnotowuje coraz większe zyski. Klocki Cobi, bo o tą firmę chodzi, cieszą się w naszym kraju coraz większym powodzeniem, ponieważ jakościowo nie ustępują tradycyjnym i oryginalnym klockom Lego.  Zestawy Cobi mogą pochwalić się serią klocków „Grunwald”, które nawiązują do naszej historii – prawdopodobnie dlatego odniosły w naszym kraju bardzo dużą popularność i  zrobiły furorę.

Jeżeli klocki Cobi również są dla nas za drogie, to jest możliwość skorzystania z najtańszych pozycji. Hurtownia Dromader, która importuje zabawki z krajów dalekiego Wschodu i niektórych krajów Europy, ma w swojej ofercie bardzo tanie pozycje. Należy jednak mieć na uwadze to, że klocki Dromadera będą charakteryzować się również mniejszą jakością, gdyż niska cena będzie wynikiem oszczędności w procesie produkcji i stosowaniem surowców bardzo niskiej jakości. Mimo gorszej jakości klocki Dromader mogą odnieść w naszym kraju duży sukces, gdyż w czasie kryzysu gospodarczego, wiele osób szuka oszczędności i nie chce wydawać dużych pieniędzy na zabawki, które nie należą do produktów pierwszej potrzeby.

Zniesienie patentu, który obowiązywał przez 50 lat przyniósł dużo korzyści konsumentom, którzy do tej pory nie mieli wyboru i byli skazani na drogie, oryginalne klocki Lego. Obecnie każdy ma wybór i może kupić te oryginalne lecz drogie klocki, czy mniej markowe, ale niekiedy dużo tańsze.

Stopka autorska: klocki Dromader – http://zabawkownia.com.pl/pl,category,1011767,dromader.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.2/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz