Konstrukcja drewniano – szkieletowa

Konstrukcja szkieletowa budynków to mówiąc ogólnie taki system ich konstrukcji, który polega na rozdzieleniu funkcji elementów nośnych i wypełniających. Konstrukcje te obecnie wykonywane są z różnych materiałów: żelbetowe, stalowe czy drewniane.

Reklama

Jednak o ile dwie pierwsze są powszechnie stosowane i praktykowane o tyle konstrukcje drewniane dopiero powracają na arenę międzynarodowego ich użytku i stosowania. Stało się tak na skutek rozwoju cywilizacji i techniki, kiedy to surowiec jakim jest drewno odszedł nieco w zapomnienie, ustępując miejsca nowym rozwiązaniom technicznym. Po wielu jednak latach, drewno zostało „na nowo odkryte” i od teraz stosowane jest w konstrukcjach szkieletowych.

Konstrukcje szkieletowe – popularne kanadyjczyki

Początek ich istnienia datuje się na XVIII wiek. Trwałość budowli z wykorzystaniem tej technologii zbliżona jest do domów w technologii murowanej. To powoduje, że zwolenników rok rocznie przybywa. Jeślim komuś wydaje się mimo to, że drewno nie jest trwałym surowcem to jest w błędzie. Drewno wykorzystywane do budowy domów drewnianych, tworzenia konstrukcji szkieletowej jest przed zastosowaniem selekcjonowane i obrabiane.

Pierwszym etapem jest suszenie komorowe celem uzyskania wilgotności z przedziału 12-19% a następnie impregnowanie specjalnymi substancjami chroniącymi przed działaniem bakterii, grzybów oraz ognia. To nie wszystko, drewno jest czterostronnie strugane i posiada frazowane krawędzie co powoduje, że zyskuje odpowiednią twardość i walory budowlane. Sama zaś konstrukcja szkieletowa wykonana jest z odpowiednio grubych belek drewnianych, których parametry dobierane są według norm budowlanych.

Poszczególne elementy zostają złączone z wykorzystaniem gwoździ i zakotwiczone w specjalnie przygotowanym fundamencie bloczków betonowych. Kiedy powstanie już szkielet budynku dochodzi to montowania stropów, również z belek drewnianych lub prefabrykowanych drewnianych belek dwuteowych. Pomiędzy nimi montuje się izolację z wełny mineralnej celem wyciszenia konstrukcji. Góra stropu obita zostaje płytami OSB a na dół z kolei często stosuje się płyty kartonowo gipsowe.

Przygotowanie szkieletu domu drewnianego

Kiedy te elementy domu zostają już przygotowane dochodzi do zamontowania szkieletu ścian zewnętrznych. One także wykonane są z odpowiednio przygotowanego i obrobionego drewna. Szkielet ten podobnie jak stropy obija się płytami OSB oraz stosuje się kilkustopniową izolację: przed wiatrem, wodą a także akustyczną. Zwieńczeniem oraz zamknięciem konstrukcji drewnianej jest dach. Można zastosować jego lekką konstrukcję np. papę a także blacho dachówkę.

Później zostają prace wykończeniowe według upodobań klienta, jednak dom ten nie odbiega w swej konstrukcji i trwałości niczym w stosunku do tradycyjnych murowanych domów.

Stopka autorska: więcej informacji o budowaniu domu szkieletowego

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz