Konto bez opłat za prowadzenie – czyli na czym zarabia bank?

Zastanawiałeś się kiedyś na czym zarabia Twój bank, skoro nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta bankowego? Pomijając fakt, że Twoje konto osobiste prawie nigdy nie jest zupełnie darmowe, faktem jest, że bank zarabia ogromną porcję swoich wpływów na inwestowaniu gotówką, która spoczywa na Twoim rachunku. No, może nie bezpośrednio, ale gdyby nie pieniądze na naszych kontach, banki nie miałyby racji bytu.

Reklama

bankGdy zakładałeś swoje pierwsze konto bankowe z całą pewnością zwracałeś szczególną uwagę na brak opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku. Jeśli takie konto udało Ci się znaleźć, szukałeś dalej- darmowych przelewów, wypłat z bankomatów czy darmowej, dobrej karty płatniczej do zakupów przez internet. Gdy zacząłeś aktywnie korzystać ze swojego konta i zauważyłeś, że bank rzeczywiście nie pobiera żadnych opłat (no, może sporadycznie obciąży cię kilkuzłotową prowizją), zastanawiałeś się, na czym tak naprawdę zarabia Twój bank?

Konto bez opłat, ale z saldem dodatnim

Konto może być zupełnie darmowe, ale bank zarobi na nim za każdym razem, gdy utrzymujesz na nim dodatnie saldo. W wielu zapisach umów między bankiem a klientem otwierającym konto widnieje zdanie mówiąco o konieczności utrzymywania dodatniego salda na rachunku. Jeśli mamy na koncie pieniądze, bank może je inwestować. – Ale jak to? Co się stanie, gdy będę chciał wybrać gotówkę z rachunku?

Nie ma problemu. Inwestowanie naszych pieniędzy przez bank nie odbywa się w sposób automatyczny i bezpośredni. Kwota naszego salda bankowego jest po prostu doliczana do wirtualnego salda banku. Ten, po zebraniu określonej sumy depozytów, może tą wirtualną sumę dowolnie inwestować i czerpać korzyści z zysków osiągniętych przez to saldo.

Pożyczka z konta bankowego? Tu bank też zarobi

Dlaczego banki internetowe podłączają do swoich kont bankowych coraz więcej funkcji? By umożliwić nam wygodniejsze zaciąganie kredytów, pożyczek, otwierania lokat bankowych i wykupywania ubezpieczeń. Za każdym razem, gdy pożyczymy od banku pieniądze, to oprócz oczywistych odsetek, jakie zostaną pobrane z konta, bank doliczy do swojego wirtualnego salda kwotę, ajką w całości spłacimy (nawet jeśli nie zapłaciliśmy jeszcze ani jednej raty). Bank ma po prostu gwarantowaną sumę pieniędzy, jaką w przyszłości otrzyma, a zainwestować ją może już dziś.

Stopka autorska: konta bankowego – http://twojportfel.info/tag/konto-bankowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz