Kontrola pracowników – metody

Każdy pracodawca chciał by mieć pewność co dzieje się w pracy gdy go nie ma, czy ludzie przychodzą na czas, czy nikt nie wychodzi wcześniej żeby pozałatwiać prywatne sprawy. Tak naprawdę nigdy nie będzie można być w pełni pewnym co pracownik robi siedząc w firmie, ale można swobodnie kontrolować czas w którym pracownik przychodzi i wychodzi z pracy.

Reklama

Na rynku pojawiło się wiele rozwiązań pozwalających na kontrolę czasu pracy, postaram się omówić możliwości jakie dają takie systemy.  Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest system opierający się w całości o biometrię – czy to zwykły odcisk palca, czy nawet biometria twarzy. odcisk palcaUrządzenia wspierające taką technologię co ważne nie przechowują danych biometrycznych w swojej pamięci, wzór odcisku który powstał w momencie rejestracji użytkownika w systemie RCP jest jedynie zbiorem punktów charakterystycznych, ale o tym może w kolejnym artykule. Oprócz rozwiązań biometrycznych na rynku jest także wiele systemów opartych o karty zbliżeniowe RFID lub MIFARE, system RFID nie jest do końca bezpieczny bo umożliwia przekazanie karty innej osobie – jedyną formą zabezpieczenia przed ‚pożyczaniem’ karty może być wykorzystanie systemu kamer ustawionych w pobliże czytnika i ewentualnego modułu fotorejestracji zawartego w oprogramowaniu. Karty MIFARE oprócz zastosowania jak typowa karta daje dodatkową funkcjonalność tzn. można na takiej karcie przechowywać odcisk palca, rozwiązania tego typu wykorzystywane są w obiektach które nie chcą – lub z jakichś przyczyn nie mogą – przechowywać wzorów odcisków w pamięci czytnika.

Czytniki pozwalają na zbieranie informacji, oprogramowanie RCP natomiast na tworzenie raportów z otrzymanych danych. Informacje takie nigdy nie są pełne i wymagają ingerencji człowieka, gdy dla przykładu ktoś zapomni ‚odbić się’ wychodząc z pracy – już otrzymujemy błędne dane gdzie brakujące wyjście nie pozwala na policzenie czasu danego dnia. W regulaminie pracy powinny znaleźć się informację że czas pracy jest liczony za pomocą specjalnego systemu kontroli czasu a brak odbicia jest równoważny z brakiem pracownika w pracy.

Stopka autorska: karty zbliżeniowe RFID – http://controlsys.pl/karty-breloki-opaski-zblizeniowe-unique-rfid-125khz

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.3/10 (liczba ocen: 4)


komentarze 2

 1. avatar

  Po pierwszych dwóch miesiącach korzystania z podobnego systemu pracownicy zaczęli chodzić jak w zegarku, to naprawdę rozwiązuje problemy ze spóźnieniami.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 2. avatar

  Korzystałem z systemów tej firmy, fajnie że byli w stanie zmodyfikować program do moich potrzeb, dość nietypowych i zrobili to wszystko w rewelacyjnej cenie.

  Trafiłem przypadkiem, szukałem testów bramek obrotowych :))

  VN:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz