Kontuzje i urazy podczas uprawiania sportu

Ryzyko odniesienia kontuzji podczas uprawiania sportu dotyczy zarówno amatorów, jak i zawodowców. Najczęstsze kontuzje sportowe to różnego rodzaju stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania. Zdarza się, że ich objawy są bardzo podobne i trudno samodzielnie stwierdzić, co nam dolega.

Reklama

Najczęstsze kontuzje sportowe

Najczęściej występujące kontuzje sportowe to stłuczenia. Są to urazy mięśni, skóry i tkanki podskórnej, objawiające się siniakiem lub krwiakiem. Często dochodzi także do zwichnięcia, czyli przemieszczenia powierzchni stawowej kości tworzącej staw. Skręcenie to naciągnięcie, naderwanie lub całkowite zerwanie wiązadeł lub wiązadeł i torebki stawowej. Z kolei złamanie polega na zupełnym przerwaniu ciągłości kości. Objawy przy wszystkich tych kontuzjach mogą być bardzo podobne. Często jest to silny ból, brak możliwości poruszania kończyną, obrzęk, zaczerwienienie czy krwiak. W związku z tym, niezbędne są badania, które pomogą postawić właściwą diagnozę i dobrać sposób leczenia.

Jakie badania zrobić po odniesieniu kontuzji

W przypadku kontuzji niezbędna jest wizyta u ortopedy, który powinien zlecić podstawowe badanie diagnostyczne, czyli badanie RTG. Powinno się je wykonać za każdym razem, kiedy odczuwamy ból w kończynie. W przypadku urazu okolicy szyi i głowy wykonuje się rentgen kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od innych rodzajów prześwietlenia, RTG kręgosłupa na odcinku lędźwiowo-krzyżowym wykonuje się na czczo.

W przypadku urazu więzadeł, mięśni i ścięgien zaleca się wykonanie badania USG. Pomaga ono w zdiagnozowaniu problemów związanych ze strukturami powierzchniowymi, ale nie nadaje się do badania struktur głębszych, jak na przykład łąkotka.

Jedno z najdokładniejszych badań obrazowych to rezonans magnetyczny. Jest przydatny do wykrywania urazów w tkankach, nawet tych zasłoniętych kośćmi. Za pomocą rezonansu można między innymi zbadać stan chrząstek w kolanie. Jest to badanie bardzo czasochłonne i dość kosztowne.

Jak uniknąć kontuzji

Ryzyko urazów można zminimalizować, wykonując przed każdym treningiem dynamiczną rozgrzewkę całego ciała. Podczas właściwego treningu szczególną uwagę powinno się zwracać na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, a także unikać aktywności szczególnie kontuzjogennych oraz wykraczających poza nasz poziom zaawansowania. Dodatkowo po treningu nie należy zapominać o rozciąganiu mięśni i ścięgien. Stosując się do tych zasad, znacznie zmniejszamy niebezpieczeństwo kontuzji, ale jego całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe i zawsze będzie towarzyszyć sportowcom.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz