Korzyści wstąpienia do Unii Europejskiej

flaga polski i UEWejście Polski do Unii Europejskiej było nie lada wydarzeniem. Kilka lat temu mieliśmy bowiem do czynienia z powszechną debata i deliberacją na temat tego faktu. Jedni byli przeciw, inni za. Demonstrowano na ulicach, wiele osób uważało, że wejście w struktury tego potężnego gospodarczo-politycznego związku demokratycznych państw europejskich równać się będzie z utratą przez nasz kraj suwerenności. Niektóre partie regularnie twierdziły, że sama Unia nie jest straszna. Gorzej jednak, że wchodzimy do niej na nieodpowiednich zasadach.

Reklama

Mimo to po wielu latach od naszego wejścia do UE przyznać należy, że to co zrobił rząd Leszka Millera okazało się sukcesem. W owych czasach łatwo było twierdzić, że polskim rolnikom należą się większe dopłaty. Niestety było to wówczas niewykonalne. Z perspektywy czasu stwierdzić trzeba też, że gdyby nie Unia Europejska nasz kraj mógłby pogrążyć się w chaosie i recesji.

Wystarczy wybrać się na spacer ulicami dowolnego wręcz miasta naszego kraju by zobaczyć tu i ówdzie tablice unijne informujące o tym, że dany most czy budynek, a także wiadukt, rondo, czy przystanek wybudowany został wybudowany z funduszy unijnych. Dla nikogo więc tajemnicą nie jest to, że nasze wstąpienie do UE było sukcesem.

Istnieją jednak partie polityczne, które najchętniej widziałyby nasz kraj poza zrzeszeniem. I choć PO i PiS uparcie podkreślają, że UE to powszechne dobro, to takie partie jak Samoobrona czy Polska Partia Pracy i Nowa Prawica chciałyby naszego wyjścia ze struktur wspólnoty. Pozostaje więc pytanie czy miliardy euro jakie otrzymaliśmy do tej pory i prawie 300 miliardów jakie możemy wypracować w przyszłym budżecie Unii to pieniądze jakie da się zastąpić tymi z państwowej kasy? To przecież niemożliwe. Dlatego też stwierdzić należy, że wejście do UE było nie lada wydarzeniem i przede wszystkim sukcesem rządu SLD. Powinniśmy o tym pamiętać i jednocześnie cieszyć się z faktu, że należymy do wspólnoty 27 niepodległych państw stanowiących o sobie.

Stopka autorska: tablice unijne – http://fabrykatablic.pl/index.php/tablice-unijne.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz