Ile kosztują podstawowe części rowerowe?

Wyprawy cyklistów to świetna forma aktywnego spędzania czasu. Nie tylko relaksują, ale także poprawiają naszą kondycję fizyczną. Czego potrzeba, żeby wycieczka była udana i ile trzeba za to zapłacić?

Wszystko jest fajnie dopóki rower jest sprawny i nie mamy z nim żadnych problemów. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy zaczyna szwankować i trzeba wymienić niektóre części do roweru, aby zaczął działać sprawnie.

Jak sprawa wygląda od strony finansowej? Na jakie rzeczy do roweru wydamy grosze po które będziemy musieli sięgnąć dna portfela?

Opony dopasowane do nawierzchni

W zależności od rodzaju opon będzie różnić się również komfort jazdy na rowerze. Mogą być opony cienkie, szyte, które świetnie sprawdzają się na szosach. Grubsze opony o głębszym bieżniku będą idealne do jazdy po terenach górskich.

W zależności od firmy opony Kross można nabyć już od 14 zł. W przypadku takich firm jak Schwalbe czy Kellys ceny sięgają nawet 90 zł. Rozpiętość cenowa opon zależy od samych parametrów technicznych opon rowerowych.

Dobre hamulce to podstawa

Najistotniejszą częścią w rowerze są hamulce. Na rynku można spotkać kilka rodzajów hamulców. Mogą być zaciskowe, szczękowe, tarczowe. Najmocniejszymi hamulcami są tarczowe. Można je nabyć już za 67 zł. Zapewniają niezawodną pracę nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych. Dlatego częściej są używane w rowerach górskich aniżeli tych przeznaczonych do jazdy po mieście.

Przerzutki rowerowe

Są prawdopodobnie jedną z najbardziej skomplikowanych części rowerowych. W przypadku przerzutek przednich sprawa nie jest taka trudna. Ich praca polega na przerzucaniu łańcucha.

Komplikuje się w momencie kiedy mamy do czynienia z przerzutkami tylnymi. Mogą one tworzyć osobny elementem roweru lub być częścią integralną piasty. Niestety tego rodzaju części to dość duży wydatek. Trzeba zapłacić za nie około 180 do 230 zł. Jednak to jak bardzo jest to nieoceniony element każdego roweru wie każdy rowerzysta.

Być widocznym

Niezwykle ważnym elementem każdego roweru jest także jego odpowiednie oświetlenie. Należy pamiętać, że rower powinien być wyposażony zarówno w światła przednie jak i tylne, aby zapewnić odpowiednią widoczność rowerzysty.

Rozpiętość cenowa takiego oświetlenia jest ogromna. Pojedyncze lampy to koszt 30 zł, ale ceny oświetlenia są nawet dziesięciokrotnie wyższe. Oczywiście te droższe wersje cechują się również odpowiednimi parametrami technicznymi

Wygonie, niewygodnie

Innym ważnym elementem roweru są siodełka. To one w największym stopniu determinują komfort jazdy. Dlatego lepiej zadbać o ich dobrą jakość.

Siodełka różnią się między sobą wieloma cechami. Te przeznaczone do jazdy górskiej są zazwyczaj węższe. Z kolei rowery miejskie zaopatrzone są w szersze siodełka. Tego rodzaju części rowerowe mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Mowa tu o profesjonalnych siedziskach dla wyczynowców. Zaś dla amatorów przygód rowerowych w zupełności wystarczą te za kilkadziesiąt złotych.

Nie ma to jak kierownica

Czym byłby rower bez kierownicy? Na pewno nie rowerem. Tak samo jak w przypadku innych części rowerowych, jest wiele rodzajów kierownic. Ten element wpływa na pozycje podczas jazdy dlatego jest tak bardzo istotny.

Właściwe dopasowanie kierownicy do indywidualnych potrzeb nie tylko poprawi aerodynamikę ( w przypadku rowerów górskich), ale zapobiegnie także bólom poszczególnych partii ciała, takich jak plecy. Lepsze i bardziej wytrzymałe kierownice wykonane z aluminium kosztują nawet kilkaset złotych

Części rowerowe to nie tylko te związane z podstawowym wyposażeniem roweru. Należy pamiętać, żeby podczas dłuższych wypraw rowerowych zabrać ze sobą rezerwowe elementy, które można wymienić, jeśli przydarzy nam się usterka.

Jak widać ich wymiana czasami sięga nawet kilkuset złotych. Być może po prostu warto kupić rower z wyższej półki, aby mieć pewność, że nie pozbędziemy się z portfela znacznej sumy gotówki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz