Ile za mieszkanie w Gliwicach?

Kto chce kupić lokal w Gliwicach ma kilka opcji. Może szukać sam, może wybrać biuro nieruchomości. Ważne, żeby zorientował się, ile za lokal zapłaci.

W popularnej wyszukiwarce firm znaleźć można stosunkowo dużo agencji pośrednictwa w sprzedaży mieszkań. W porównaniu z podobnymi ludnościowo miastami w regionie jest ich nawet o połowę więcej. Nic dziwnego – w mieście sporo się buduje, ruch na rynku mieszkań także jest całkiem spory. Biuro nieruchomości w Gliwicach ma więc co robić. Pytanie, jakie konkretnie mieszkania można tam znaleźć?

Domki ze Śląska

Przeciętnie 3,5 tys. zł za m2

Jeśli ktoś chce lokal kupić, staje przed wyborem: zdecydować się na mieszkanie mniejsze czy większe? Bo chociaż cena za m2 to 3,5 tys. zł, przy bliższej analizie okazuje się, że rynek nieruchomości w Gliwicach jest znacznie bardziej zróżnicowany.

Klienci szukający mieszkań indywidualnie i ci wybierający biuro nieruchomości w Gliwicach mogą zdecydować się na lokal mały i zapłacić za m2 mniej lub większy i zbić cenę. Ale uwaga: łączna kwota transakcji i tak będzie wyższa. Ile konkretnie trzeba dać za nieruchomości o różnej wielkości?

W przypadku mieszkań jednopokojowych przeciętna cena wynosi tylko 112 tys. zł. Ponieważ ich przeciętnie mają 34 m2, koszt zakupu takiej powierzchni wynosi 3,3 tys. zł. O trzysta złotych więcej za m2 trzeba zapłacić w przypadku mieszkań o dwóch pokojach. Średnia cena całości to 182 tys. zł.

Mniejsze tańsze, chociaż droższe

Znacznie większe pieniądze trzeba zapłacić za lokale liczące trzy i więcej pokoi. Mieszkanie o powierzchni 73 m2 kosztuje średnio 248 tys. zł. Jeszcze więcej, bo 343 tys. zł żądają sprzedający lokale czteropokojowe. Kto chce kupić mieszkanie jeszcze większe, ten musi mieć przygotowane grubo ponad pół miliona złotych.

Ale uwaga: klienci biur nieruchomości w Gliwicach mają szansę znaleźć lokal trochę tańszy. Rynek jest zróżnicowany i jeśli ktoś poświęci trochę czasu (a przecież na tym polega praca agenta), jest w stanie zaoszczędzić. Średnia to przecież tylko pewna sztuczna miara, nic więcej.

Wielka płyta w dole tabeli

Przykładowo, nieruchomości wybudowane w różnych latach charakteryzują się różnymi cenami. Najtańsze są te znajdujące się w blokach z wielkiej płyty. Ich średnia cena wynosi zaledwie 172 tys. zł. Nieco droższe są mieszkania, które położone są w budynkach z lat pięćdziesiątych (wówczas jeszcze budowano z cegły). Ich średnia cena to 200 tys. zł.

Gliwice nocą

Znacznie więcej należy dać za mieszkania nowe. Te postawione po roku 2010 kosztują przeciętnie prawie 300 tys. zł. Różnica w porównaniu z lokalami wybudowanymi wcześniej jest więc doskonale widoczna. Ale uwaga: w tej grupie znajdują się także mieszkania nowe, które w oczywisty sposób podbijają cenę.

A może wynajem?

Kogo nie stać na kupno lokalu na własność, powinien zainteresować się wynajem. Wiele biur nieruchomości w Gliwicach ma takie oferty wśród swoich propozycji. Ale uwaga: przeciętna cena wynajmu to w drugim najważniejszym mieście Górnego Śląska 14 zł za m2. W przypadku mieszkań małych miesięcznie trzeba zapłacić około tysiąca złotych samego czynszu.

Znacznie droższe są mieszkania większe. Jeśli ktoś ma potrzebę zamieszkać w lokalu większym niż 50 m2 powinien przygotować około 2 tys. zł na miesięczny czynsz. To już opłaty, które sytuują Gliwice pośród miast, które można określić jako droższe.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz