Ile kosztuje nocleg w Katowicach?

Pokój zajęty Średnia cena, jaką musi zapłacić para za nocleg w jednym z katowickich hoteli to 223 zł. Po bliższej analizie okazuje się jednak, że jeżeli chodzi o hotele, Katowice nie są aż tak drogie.

Zaczynamy od wyznaczenia średniej. 223 zł to teoretycznie dużo. W praktyce wartość ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Hotele w Katowicach są po prostu tanie. I nic dziwnego. Ceny noclegów zależą od standardu i odległości od centrum. A przede wszystkim – od zainteresowania potencjalnych odwiedzających. Pod tym względem Katowice nie oszałamiają.

Średnie ceny i kwartyle

Gdyby patrzeć na średnią, można by powiedzieć, że w stolicy Górnego Śląska są dość drogie hotele. Katowice ze średnią 223 zł za noc w pokoju dwuosobowym rzeczywiście wypadają nieszczególnie. Z drugiej jednak strony połowa hoteli w tym mieście oferuje pokoje w cenie poniżej 199 zł.

Zaledwie jeden na cztery chce natomiast wziąć więcej niż 238 zł. Wśród najdroższych hoteli są takie, które proponują ceny przekraczające pięćset złotych. To te oferty gwałtownie podnoszą wartość średnią.

Na drugim biegunie mamy noclegi w cenie poniżej 70 zł za osobę. Najtańsze oferty zaledwie przekraczają 100 zł za dwójkę. Jeżeli chodzi o hotele, Katowice są więc mocno zróżnicowane.

Odległość od centrum: różnice i zależność

Analiza cen w całym mieście nie daje obrazu całościowego. Warto przyjrzeć się bliżej kwestiom, które mogą wpływać na oferty. Choćby – odległość, jaka dzieli centrum i hotele. Katowice są pod tym względem miastem specyficznym – otoczonym przez inne. Trzeba o tym pamiętać analizując wszystkie oferty.

Zwykle, im bliżej centrum, tym ceny wyższe. Jeżeli chodzi o hotele, Katowice potwierdzają tę zależność. Odległość od centrum miasta odpowiada mniej więcej za jedną szóstą ceny. Pod tym względem nie wyróżniają się spośród innych miast.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wśród hoteli położonych na obrzeżach niewiele jest takich, które oferowałyby wyższe ceny w zamian za korzyści wynikające z ustronnego położenia. Dlaczego? To specyfika miasta, które otoczone jest przez inne miasta. Trudno mówić w tym przypadku o cichym przedmieściu.

Gwiazdki: różnice i zależność

Tak, jak odległość, tak i gwiazdki decydują o tym, ile kosztują hotele. Katowice potwierdzają sytuację znaną z całego świata. Najwięcej trzeba zapłacić za nocleg w miejscu, które oznaczone jest najwyższą liczbą gwiazdek. W przypadku Katowic – czterech.

Luksusowy hotel z apartamentami Zależność między liczbą gwiazdek i ceną jest jednak wyższa w przypadku odległości od centrum. Standard odpowiada nawet za jedną piątą kosztów wynajmu pokoju dwuosobowego. Warto dodać, że wśród hoteli w Katowicach są takie, które nieobjęte systemem gwiazdkowym oferują wyjątkowo wygórowane ceny.

Najtańszy hotel to obiekt jednogwiazdkowy. Najdroższy ma ich cztery. Niedużo trzeba też zapłacić za noclegi w hotelach dwu i trzygwiazdkowych.

Gwiazdki i odległość: zależność

To ciekawostka. Istnieje niewielka zależność między położeniem obiektu, a liczbą gwiazdek, które ma. Ogólnie, im bliżej centrum, tym lepszy standard. Warto jednak zauważyć, że hotele jednogwiazdkowe znalazły swoje miejsce we wszystkich dzielnicach. Podobnie jest z obiektami dwugwiazdkowymi.

Czy można z tego wyciągać jakieś ogólniejsze wnioski? Najprawdopodobniej takie, że Katowice pod względem hoteli są takie same, jak inne wielkie miasta. Z jedną różnicą. O ile gdzie indziej hoteli ciągle przybywa, w tym obiektów wyższej klasy, w Katowicach ich liczba utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.

Być może powodem takiego stanu rzeczy jest dość niski stopień wykorzystania pokoi hotelowych. O ile w całym kraju wskaźnik ten sięga niemal 34 proc., w województwie śląskim nie przekracza 30 proc. Dla porównania Mazowsze może poszczycić się wykorzystaniem miejsc noclegowych w 43,5 proc., a województwo zachodniopomorskie – prawie 37 proc.

Wniosek? Im dalej w las, tym ciemniej. W Katowicach pokoje hotelowe będą tanie, a ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Chyba, że wybierze się odpowiedni obiekt. Wtedy wszystko zamienić się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz