Kotły na paliwa stałe – rodzaje i ich zalety oraz wady

kumulatorRynek kotłów zasadniczo możemy podzielić na kotły na paliwa stałe i na piece na paliwa płynne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym pierwszym. Kotły na paliwa stałe są bardziej popularne. W zależności od rejonu Polski ta przewaga jest mniejsza lub większa. Jak łatwo się domyślić w rejonach wydobycia węgla kamiennego dominują one całkowicie. Powyższy fakt wiąże się z tym, że paliwa stałe są stosunkowo drogie w transporcie i udział tego właśnie kosztu w końcowej cenie węgla czy też miału węglowego może być znaczący.

Reklama

Kotły na paliwa stałe możemy podzielić na 2 rodzaje. Będą to kotły tradycyjne – zasypowe oraz kotły automatyczne – podajnikowe. Te pierwsze oferują najtańsze ogrzewanie,  jednak wymagają sporego nakładu pracy podczas ich obsługi. Tradycyjny kocioł może być opalany na przykład flotem, miałem węglowym, węglem, drewnem oraz różnymi mieszankami tych właśnie paliw. Na rynku sporym powodzeniem cieszą się ciągle kotły o najprostszej budowie w których można spalać nawet tzw. muł czyli najtańsze paliwo stałe.

Automatyczne kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe nie oferują już tak szerokiego asortymentu spalanych paliw. W zamian za to mogą być stosunkowo wygodne w obsłudze. Dotyczy to w szczególności kotłów z podajnikiem ślimakowym i paleniskiem retortowym. Najczęściej stosowanym opałem dla tego typu urządzeń jest węgiel typu ekogroszek. Obecnie dominuje jednak rozwiązanie z zastosowaniem żeliwnego palnika, ślimaka oraz całego układu podającego. Pozwala ono na spalanie w trybie automatycznym także taniego paliwa jakim jest miał węglowy. Inne sprawdzone rozwiązanie to podajnik tłokowy, który także pozwala na spalanie większej ilości pochodnych węgla kamiennego. W tym rozwiązaniu minusem jest mniejsza kontrola nad przebiegiem samego spalania. Na koniec wspomnę jeszcze o raczkującym rozwiązaniu jakim jest palnik rynnowy. Jest to swego rodzaju hybryda podajnika ślimakowego i paleniska półkowego. To rozwiązanie wymaga jeszcze sprawdzenia na rynku.

Stopka autorska: kotły centralnego ogrzewania – http://www.fuego.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz