Kredyt na zakup działki a kredyt na dom

Kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z zakupem mieszkania, na które jest zakładana hipoteka dla banku. Może także dotyczyć mniej popularnych celów, jak zakup działki budowlanej, rekreacyjnej, garażu lub domku letniskowego. Inną kategorią jest kredyt na budowę domu, tutaj mamy już do czynienia z kredytem budowlano – hipotecznym, zdecydowanie bardziej uciążliwym w pozyskaniu.

Reklama

domCzasem wnioskodawca decyduje się na połączenie dwóch celów kredytowania, mianowicie interesuje go kredyt na działkę i budowę domu jednocześnie, co jest jak najbardziej możliwe i banki często się zgadzają na taką opcję. Problemem może tylko być procedura oceniania zdolności kredytowej, jeśli bank będzie chciał dokonywać jej oddzielnie. Dlatego warto znaleźć ofertę kredytowania, która uwzględni zakup działki w ogólnym planie kredytu, co można ująć już we wniosku kredytowym. W takiej sytuacji we wniosku znajdzie się dokumentacja dotycząca zakupu działki budowlanej, a także oświadczenie o przewidywanym ogólnym koszcie budowy domu, uwzględniającym na przykład gotowy projekt domu jednorodzinnego z katalogu.

Na podstawie takich szacunkowych danych bank może ustalić wartość nieruchomości, która w przyszłości będzie zabezpieczeniem kredytu. Oczywiście należy się liczyć z tym, że bank na pewno będzie żądał ubezpieczenia kredytu do czasu, gdy na wybudowanym domu będzie można ustanowić hipotekę z wpisaniem jej do ksiąg wieczystych jako zabezpieczenia kredytu. Jak zwykle się dzieje przy kredytach budowlano- hipotecznych kredyt zostanie wypłacony w transzach, z tym, że pierwsza transza będzie przeznaczona na zakup działki. Potem, zgodnie z ustalonym harmonogramem i dostarczanymi dokumentami bank wypłaci kredytobiorcy kolejne transze, by marzenia o domu mogły zostać spełnione.

Warto przyjrzeć się ofertom na budowę domu ekologicznego, gdzie kredyt może zostać przyznany na preferencyjnych warunkach, oczywiście pod warunkiem spełnienia określonych wymagań instytucji finansowej. Zastosowanie materiałów zaliczających się do ekologicznych, podobnie jak sama technologia budowania nieruchomości w sposób nowatorski i ekologiczny to podstawowe z warunków, jakie należy tutaj spełnić. Działkę na tego rodzaju dom można zakupić wyłącznie według typowych zasad kredytowania.

Stopka autorska: kredyt na działkę i budowę domu – http://www.kredytnabudowedomu.pl/dzialka-garaz-domek-kamienica.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz