Kredyt studencki jako inwestycja

Kredyt jako inwestycja? Brzmi jak wyższa matematyka finansowa, ale to opcja możliwa nawet dla studenta. Jeśli jesteś żakiemi zastanawiasz się skąd wziąć środki na inwestycję, a po drugie: jak dostać kredyt nie mając dochodów, odpowiedź jest jedna: kredyt studencki.

Reklama

studentki

Kredyty studenckie oferowane są przez banki komercyjne przy wsparciu budżetu państwa. W założeniu mają na celu zrównanie szans edukacyjnych mniej zamożnej młodzieży i charakteryzują się bardzo preferencyjnymi warunkami. Kredyt taki można wziąć maksymalnie na 6 lat, a jego miesięczna rata wynosi 600zł.

Czy owa kwota musi być przeznaczona na książki i pomoce naukowe? Niekoniecznie. Nie ma określonych wymagań, na co należy wydać pieniądze, które z tytułu przyznania kredytu co miesiąc zasilają nasze konta studenckie.

Jeśli tylko uda nam zaoszczędzić choć część tej kwoty, może ona stanowić podstawę inwestycji niewymagającej czasu ani wkładu własnego. Zaoszczędzoną kwotę można na przykład zdeponować na lokacie (obecnie można znaleźć takie, których oprocentowanie sięga 6 proc. w skali roku), by uzyskać odsetki, które pozwolą kredytowi „zarobić na siebie”. Bowiem kredyt studencki charakteryzuje oprocentowanie znacznie niższe niż zwykłych kredytów konsumenckich (połowa stopy redyskontowej NBP).

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest np. granie zaoszczędzonymi pieniędzmi na giełdzie. Umożliwia to uzyskanie znacznie większych zysków, jednak obciążone jest dużo większym ryzykiem.

Spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się po studiach i trwa dwa razy dłużej, niż okres kredytowania. Na dodatek obowiązuje okres dwuletniej karencji, który pozwala świeżo upieczonemu absolwentowi na znalezienie pracy i ustabilizowanie swoich finansów. Nie warto się spieszyć – do momentu rozpoczęcia spłaty wszystkie odsetki pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

W okresie spłaty oprocentowanie pozostaje nadal na tyle niskie na tyle niskie, że nie kalkuluje się spłacać całej kwoty od razu. Z posiadanych środków bez problemu można uzyskać zysk wyższy niż należne odsetki.

Podczas studiów warto również przykładać się do nauki – studenci, którzy podczas studiów uzyskiwali wysoką średnią mogą starać się o umorzenie części pożyczki ze względu na dobre stopnie.

Stopka autorska: konta studenckie – http://www.kontostudenta.pl/bank/konto-studenckie-ranking.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz