Kredytu z dopłatą państwa – planowane zmiany

Od kilku lat młodzi ludzie chętnie korzystają z możliwości, jakie im daje tak zwany kredyt z dopłatą, czyli kredyt hipoteczny współfinansowany przez rząd. Państwo dopłaca do kredytu, spłacając kredytobiorcy cześć odsetek. W ten sposób młodzi ludzie płacą nieco niższe raty, czasami nawet o kilkaset złotych, w porównaniu ze zwykłym kredytem mieszkaniowym.

Reklama

Program rodzina na swoim obejmuje spłatę odsetek przez kolejnych osiem lat od chwili otrzymania kwoty kredytu. Żeby jednak zakwalifikować się do programu, kredytobiorca musi spełnić szereg warunków, stawianych przez ustawę o pomocy państwa. Warto przed podjęciem decyzji o staraniu się o przyznanie tego preferencyjnego kredytu hipotecznego zapoznać się ze wszystkimi warunkami, zwłaszcza, że banki, które przystąpiły do programu, stosują różne oprocentowanie. Ostatnio nastąpiły zmiany w ustawie, które trochę zmienią również warunki kredytowania, jak choćby brak możliwości zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

O tym, czy kredyty z dopłatą obejmą także singli, do tej pory nie wiadomo nic na pewno, chociaż były takie przymiarki rządu. Podobnie ograniczono wiek kredytobiorcy do 35 roku życia, trochę dyskryminując w ten sposób osoby, które nie zdążyły wcześniej podjąć decyzji o zakupie własnego mieszkania. Ogólnie szacuje się, że zmiany spowodują, że liczba branych kredytów z dopłatą znacząco zmaleje, co rząd bierze raczej pod uwagę. Ponadto kryteria dotyczące wyceny mieszkań mają się dość drastycznie zmienić, prawdopodobnie podnosząc w ten sposób koszty branego kredytu.

Specjaliści jednak uważają, że pomimo dosyć niekorzystnych dla ewentualnych kredytobiorców zmian nadal będzie to kredyt udzielany na preferencyjnych warunkach, o który warto się starać, zwłaszcza, ze program ma zostać zakończony do końca 2012 roku.

Stopka autorska: rodzina na swoim – http://www.kredyt-z-doplata.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar
    jeszcze nie na swoim Odpowiedz 26/07/2011 o 21:15

    Najważniejszą zmianą będzie ograniczenie limitów na maksymalną cenę (za m2) zakupowanego mieszkania. Ciekawe czy deweloperzy zdecydują się na takie obniżki, bo jak do tej pory chętnie promowali nowe mieszkania jako dostępne w programie rodzina na swoim.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz