Kredyty z dopłatami Rodzina na Swoim na ostatniej prostej

Wiosenne ożywienie zapanowało w programie Rodzina na Swoim. Nic dziwnego – wraz z końcem roku program nieodwołalnie się kończy, więc jest to niemal ostatni moment na decyzję, by zaciągnąć kredyt z dopłatami do odsetek.

Reklama

kredyt na domW kwietniu klienci banków zaciągnęli 3249 kredytów z dopłatami do odsetek, o wartości 565 mln zł. To wynik zbliżony do wyniku z marca. Obydwa miesiące były znacznie lepsze, niż styczeń i luty. Chętnych jest więcej, ale jednocześnie – dużo mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dość powiedzieć, że w kwietniu 2011 roku kredytów z dopłatami banki udzieliły 5852.

Te dane nie zaskakują ekspertów rynku nieruchomości. Nie zaskakuje ich też fakt, że w tym roku mniejsza jest nie tylko liczba zaciąganych kredytów, ale również ich wartość. O ile w ubiegłym roku średni kredyt wynosił 200 tys. złotych, w tym roku – 172,5 tys. zł.

Po tym, jak zostały drastycznie obniżone limity cen metra kwadratowego nieruchomości, na którą można zaciągnąć kredyt w ramach programu, zmieniły się preferencje kupujących. Polacy szukają mieszkań położonych na obrzeżach miast, w mniej atrakcyjnych lokalizacjach lub wręcz w mniejszych miejscowościach.

Inny trend, zauważony przez analityków rynku to rosnąca popularność na kredyty zaciągane na budowę domów – mogą z nich skorzystać małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Single, dopuszczeni do możliwości skorzystania z programu podczas ostatniej nowelizacji ustawy, o budowie domu z dopłatami do odsetek mogą zapomnieć. Opłacalność zaciągnięcia kredytu na budowę domu była oczywista w pierwszych dwóch latach obowiązywania programu – ze względu na wyjątkowo niskie limity cen mieszkań i gotowych domów. W 2007 roku co trzeci kredyt z dopłatami państwa zaciągany był na budowę domu. Teraz, gdy limity cen mieszkań i gotowych domów znów spadły, sytuacja się powtarza: bardziej opłaca się zaciągać kredyt na budowę domu. W skali kraju, poza miastami wojewódzkimi, odsetek kredytów zaciągniętych na ten cel wyniósł 28 proc.

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w ciągu pięciu lat obowiązywania programu Rodzina na Swoim za kredyt z dopłatami Polacy rozpoczęli ponad 24 tys. budów domów (blisko 18 proc. z 135,8 tys. preferencyjnych kredytów). Dom, budowany w ramach programu, może mieć maksymalnie 140 m kw. Musi być przeznaczony wyłącznie do celów mieszkalnych. Klient otrzyma dofinansowanie do kwoty kredytu na 70 m kw.

Analitycy podpowiadają, że jeśli ktoś ma działkę, projekt i zgodę na budowę może ubiegać się o kredyt preferencyjny praktycznie w całym kraju. Górnym limitem kosztu budowy jest bowiem limit cen dla rynku pierwotnego – wystarczający na rozpoczęcie inwestycji.

Stopka autorska: kredyty – http://www.forum-kredytowe.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz