Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Od niepamiętnych czasów ludzkość decydowała się na honorowanie osób zmarłych poprzez organizowanie dla nich uroczystych pochówków.

Reklama

cmentarzZazwyczaj zmarłego umieszczano w trumnie, a następnie zakopywano w wyznaczonych do pochówku miejscach, jednak też inną formą pożegnania była kremacja, czyli spopielenie zwłok.

Chociaż w naszej polskiej tradycji kremacje nie są tak popularne jak w innych krajach, na przykład w sąsiednich Czechach, to jednak można zauważyć rosnącą tendencję zainteresowania tego rodzaju formą pochówku. Zakłady pogrzebowe oferują kremacje już od dawna, jednak w ostatnim czasie stały się one bardziej popularne. Gdy osoba zmarłą nie określiła w swojej ostatniej woli formy swojego pogrzebu, przeważnie rodzina staje przed wyborem – czy postawić na kremację, czy też na tradycyjny pochówek w trumnie. Jakie rozwiązanie jest lepsze? Każda opcja ma swoje wady i zalety, nieraz wybór motywowany jest właśnie tradycją oraz cały czas małą świadomością społeczną co do tego czym są kremacje, jednak jeśli pojawia się tego rodzaju dylemat, warto zastanowić się nad najlepszą drogą.

Przede wszystkim krematoria znajdują się w największych miastach kraju, zatem gdy chodzi o zorganizowanie pochówku w mniejszych miejscowościach, potrzeba przeznaczyć na wszystkie formalności nieco więcej czasu, gdy chodzi o kremacje. Wrocław, Warszawa, Poznań to największe miasta, w których się ich dokonuje, ale też coraz częściej krematoria otwierane są też w innych miejscowościach. Najlepiej znaleźć odpowiedni zakład pogrzebowy, który będzie mógł się tym zająć (można zrobić to szybko i wygodnie, korzystając z Internetu i wpisując do wyszukiwarki na przykład „kremacje Wrocław”, aby znaleźć odpowiednie firmy).

Wybierając kremację, płacimy mniej za pochówek, a prochy otrzymujemy w urnie, którą możemy ustawić następnie na cmentarzu lub pochować w grobowcu. Tradycyjny pochówek to większe koszty, ale wiadomo, że to nie one są zawsze najważniejsze, gdy chodzi o pożegnanie z bliską osobą. Najlepiej więc dokładnie przemyśleć tę decyzję.

Stopka autorska: kremacje. Wrocław – http://kremacje-wroclaw.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 3.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz