Krótszy sen – lekarstwo na bezsenność

Zostało naukowo udowodnione, że dorosły człowiek potrzebuje około 7,5 godziny snu dziennie. W tym czasie organizm regeneruje się najefektywniej, a ty budzisz się wyspany (mimo pierwszego wrażenia „ale bym jeszcze pospał”) i pełen energii do działania. Osobiście uważam, że 9 godzin to absolutnie górna granica ile powinieneś spać.

Reklama

bezsenność

Dłuższy sen powoduje, że organizm się rozleniwia, a ty odczuwasz wtedy nieprzyjemną „zamułę”. Przez to nie możesz aktywnie funkcjonować w ciągu dnia, twój mózg i twoje ciało nie są dostatecznie zmęczone, masz problemy z zaśnięciem, zaczynasz cierpieć na bezsenność.

„Śpij, śpij!”

Dobrze, a teraz odpowiedź na pytanie jak nie dać się skusić mięciutkiej i puszystej kołderce, która wręcz krzyczy „śpij! nie wstawaj! śpij dalej! jeszcze 5 minutek!”? 😉

1. Jeszcze zanim pójdziesz spać, powiedz sobie „Jutro czeka mnie wspaniały dzień” i wyobraź sobie siebie samego jak wstajesz pełen energii, uśmiechnięty oraz rwący się do pracy. Postaraj się poczuć te emocje, niech cały obraz będzie bardzo realny.

2. Zaplanuj sobie dzień tak, by z samego rana mieć coś ważnego do zrobienia. Kiedy budzisz się i wiesz, że masz zadanie do wykonania, od razu dostajesz zastrzyk energii do działania.

3. Jako budzik ustaw sobie żywą i energiczną piosenkę, którą lubisz.

4. Kiedy się obudzisz – wstań od razu, nie musisz z miejsca podnosić się na nogi, wystarczy że siądziesz na łóżku.

5. Zmień swój dialog wewnętrzny, niech mówi „To będzie wspaniały dzień, tyle wspaniałych rzeczy dzisiaj zrobię, szkoda czasu na sen skoro czeka na ciebie tyle ekscytujących wrażeń!” Niech krzyczy, niech przemawia przez niego entuzjazm i chęć do życia. Dzięki temu emocje twojego dialogu wewnętrznego udzielą się i tobie, przez co nie będziesz miał już takich problemów ze wstaniem.

6. Zadbaj, aby rano w sypialni było jak najwięcej światła. Większa ilość światła, wpływa na szyszynkę, która w odpowiedzi produkuje serotoninę – neuroprzekaźnik odpowiadający za dobry nastrój.

Czas na zmiany

Wprowadź w życie te nawyki, a zobaczysz o ile łatwiej będzie ci wstać rano, zasnąć wieczorem i działać w ciągu całego dnia. Po dłuższym czasie zorientujesz się też, że nie masz już problemów z zasypianiem jak dawniej i mimo iż śpisz krócej, jesteś bardziej wypoczęty.

Stopka autorska: bezsenność – http://pokonaj-bezsennosc.interkursy.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz