Książeczki dla maluchów – jakie treści przekazują?

Żaden dorosły raczej nie sięga po książki z działu dziecięcego dopóki sam nie zostanie rodzicem… Smutna prawda, ale naprawdę wówczas dopiero przekonujemy się, jak barwne i mądre potrafią być takie proste historyki, bajki, baśnie i opowiadania wymyślane na potrzeby dziecka. Wbrew pozorom nie są to opowiastki o niczym, zaś najłatwiej jest przekonać się o tym czytając chociażby „Kubusia Puchatka”.

Reklama

książeczkiJest to bajka stanowiąca skarbnicę inteligentnych dialogów, nierzadko obnażających absurdy, w które święcie wierzymy będąc dorosłymi, a które z czysto logicznej perspektywy dziecka są kompletnie bezsensowne.

Książeczki dla maluchów coraz częściej pełnią funkcje edukacyjne i terapeutyczne. Najprostsze książeczki edukacyjne pokazują dziecku świat, jaki je otacza. Oczywiście pomijając zwykle jego przykre aspekty, o których raczej maluch powinien dowiedzieć się możliwie jak najpóźniej. Mówiąc konkretniej – dziecko dzięki takim pierwszym czytankom poznaje chociażby kolory, uczy się rozróżniać zwierzęta, nazywać kształty, dobierać do soebie podobieństwa i rozpoznawać różnice.

Te bardziej skomplikowane mówią o emocjach i pewnych problemach, z jakimi borykają się maluchy. Tu jednakże bardziej można powiedzieć, że są to na przykład książeczki dla 3latka o charakterze terapeutycznym. Zwykle bohaterowie takich bajek napotykają na podobny problem, co maluszek i nasze dziecko mimowolnie zaczyna się z nimi utożsamiać. Bohater z bajki staje się wzorem, do naśladowania przez co maluch zaczyna ten sam problem rozwiązywać w identyczny czy podobny sposób, w jaki zrobiła to postać z opowiadania.

Stopka autorska: Książeczki dla maluchówhttp://dobrodziecka.pl/sklep/ksiazeczki-edukacyjne-dla-2-latka/cat_14.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz