Księgarnia online – jakie oferuje bestsellery?

Poradniki czy książki kucharskie? Na liście bestsellerów popularnej księgarni internetowej nie ma żadnej książki z tych grup. Są za to inne, ciekawsze pozycje.

Reklama

księgarnia internetowaIdzie Wielkanoc, więc taki wybór nie powoduje znaczącego uniesienia brwi. Raczej – skinienie, oznaczające milczące zrozumienie dla obiektywnych faktów. Na pierwszym miejscu listy bestsellerów, którą publikuje popularna polska księgarnia online znajduje się bowiem książka Josepha Ratzingera – Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy. Dopiero co wydana jest kontynuacją wcześniejszej pozycji, która w zestawieniu nie figuruje. Można się spodziewać, że większość wybierających tę książkę raczej do niej nie zajrzy. Przeznaczy ją na prezent lub zwyczajnie postawi na półce.

Inaczej będzie z książką, która w zestawieniu, które prezentuje księgarnia online, znajduje się na drugim miejscu. To nieśmiertelna „Poczytaj mi mamo. Księga pierwsza”. A w niej wszystkie znakomite historie publikowane przez Naszą Księgarnię na przestrzeni dziewięciu dekad. Dla wielu rodziców jest to z pewnością doskonała okazja do powrotu do klimatów dzieciństwa i pokazania dzieciom wartościowych, różnych od telewizyjnych bajek. Księgarnia online oferuje wersję w twardej okładce. Cena za powrót do dzieciństwa – 50 zł.

Na trzecim miejscu – rzecz bardzo poważna, bo Złote żniwa Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej Gross. Kontrowersyjna książka, która opisuje stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej. Dla jednych pozycja bardzo ważna, u innych wywołująca gorączkę wściekłości. Jej trzecia pozycja w zestawieniu, które publikuje księgarnia online pokazuje, że wśród czytelników są także tacy, których interesują problemy poważniejsze niż odchudzanie.

Miejsce czwarte to drugie wydanie świetnej książki reportażowej – Gottland – napisanej przez Mariusza Szczygła. Reporter Gazety Wyborczej pokazuje czytelnikom Czechy i Czechosłowację w sposób, który naśladują młodzi dziennikarze. Tak wysoka pozycja to doskonała wiadomość dla tych, którzy lubią dobry reportaż i dowód na to, że wyrobiony czytelnik niekoniecznie znajduje się w mniejszości. Mimo że to tylko księgarnia online.

Kolejna pozycja nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Książka o Japonii musiała znaleźć się w zestawieniu w czasie, kiedy kraj ten znajduje się we wszystkich mediach. Pozycja zawiera sporo ciekawych informacji na temat Japonii, opisy zwyczajów – także tych związanych ze zmianami społecznymi, jakie nastąpiły w tym kraju w ostatnich dekadach.

Kolejne pozycje dają całkiem pozytywny obraz czytelnictwa. Przynajmniej tego, dla którego księgarnia online jest miejscem zaopatrzenia. Mamy więc najnowsze powieści, kilka książek z gatunku literatury faktu, zbiory reportaży. Niewiele jest natomiast poradników o odchudzaniu czy przepisów na cudowne diety.

Na podstawie listy, którą znaleźć można w internetowej księgarni wyciągnąć można wniosek o całkiem niezłym stanie czytelnictwa w Polsce. Byłby to jednak obraz fałszywy, ponieważ w rzeczywistości większość Polaków nie tylko nie kupuje dobrych, interesujących książek, ale nie czyta ich w ogóle.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz