Kto ma problemy z tarczycą?

Podobno problemy z tarczycą ma aż 300 milionów osób na całym świecie – jak wyliczają eksperci, nawet połowa może nie mieć świadomości tego rodzaju zaburzeń. Tylko w samej Polsce, choroby tarczycy mogą występować u 22% społeczeństwa, w tym głównie u kobiet (przede wszystkim w okresie dojrzewania, podczas ciąży i w czasie menopauzy). Warto także zaznaczyć, że utajona postać chorób tarczycy może występować u nawet 10% całkowitej populacji.

Reklama

Tarczyca, chociaż niewidoczna i nieodczuwalna, pracuje w naszym organizmie non stop. To właśnie ona odpowiada za wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów, których zadaniem jest prawidłowe działanie naszej gospodarki fizjologicznej. Tyroksyna oraz trójjodotyronina ma przede wszystkim na proces metaboliczny a ten jak wiadomo wpływa na cały organizm. Tym samym przy nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy może dojść do upośledzeń w rozwoju, opóźnień dojrzewania, zaburzeń układu trawiennego, nerwowego a nawet kostnego i stawowego.

Co ciekawe, tarczyca reguluje pracę mózgu, wzrostu, ciepłoty naszego ciała jak również wpływa na rozwój intelektualny. Zaburzenia mogą przyczyniać się do pogorszenia pracy jelit i serca a u kobiet także jajników.
Warto wiedzieć, że tarczyca kształtuje się, rozwija i pracuje już w okresie płodowym – to właśnie wtedy jak również w okresie pierwszych dwóch lat życia w wyniku zaburzeń jej pracy może dojść do trwałych zmian psychicznych u dziecka!

Najczęściej występującymi zaburzeniami, jakie pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pracy tarczycy są niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Często również diagnozowane są zapalenia tarczycy, wole obojętne oraz guzy, w tym te złośliwe określane jako rak tarczycy.
Przy niedoczynności tarczycy wymienia się przede wszystkim chorobę Hashimoto, przy nadczynności zaś chorobę Gravesa – Basedowa. Oba schorzenia mają podłoże autoimmunologiczne, których istotą jest niszczenie zdrowych komórek gruczołu i jego upośledzanie.

Tarczyca jest niestety organem, którego praca może zostać zaburzona w każdym okresie życia. Chociaż choroby z nią związane pojawiają się zazwyczaj wraz z wiekiem (po ukończeniu 50 roku życia) i najczęściej u kobiet to należy podkreślić, że mogą występować również u dorosłych mężczyzn, młodzieży dorastającej a nawet małych dzieci i noworodków. To właśnie u tej najmłodszej grupy pacjentów są one najbardziej niebezpieczne i mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian umysłowych.
Niestety, tarczyca jest jedną z tych gruczołów, które są niezwykle podatne na warunki dziedziczne – oznacza to, iż choroby są najczęściej przekazywane z pokolenia na pokolenia (na przykład choroba Hashimoto). Osoby, u których występuje dziedziczne ryzyko pojawienia się zaburzeń tarczycy powinny być pod stałą kontrolą endokrynologa i wykonywać profilaktyczne badania okresowe.

Stopka autorska: Po więcej informacji o tarczycy zajrzyj na http://chorobatarczycy.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz