Kto powinien zajmować się doradztwem zawodowym?

Deregulacja zawodów objęła min. doradztwo zawodowe. Od niedawna usługi w tej materii może świadczyć każdy. Kto powinien to robić?

Jeszcze do niedawna wymagania były jasno określone. Doradca zawodowy powinien mieć stosowne wykształcenie i doświadczenie. Teraz zawód ten może wykonywać każdy, a jego umiejętności zweryfikuje rynek. Czyli sami kandydaci do pracy, na własny koszt. Warto więc wiedzieć, kto powinien wykonywać taki zawód.

Grupa pierwsza: doświadczeni pracownicy z różnych branż

Chociaż ciała kolegialne mają u nas kiepską opinię, w przypadku takim, jak doradztwo zawodowe wykorzystanie wiedzy i umiejętności oraz doświadczenia pracowników z długim stażem mogłoby przynieść niezłe rezultaty. Zamiast cedować obowiązek planowania kariery na jedną osobę, można byłoby zorganizować swojego rodzaju panele fachowców, którzy określaliby dostępne możliwości i ścieżki rozwoju.

W ten sposób osoba poszukująca pracy czy też zastanawiająca się nad zmianą zawodu miałaby informacje z pierwszej ręki, pochodzące od ludzi, którzy wiedzą na czym polega konkretna praca. Ale uwaga: panel trzeba by uzupełnić także o osoby wprawdzie z mniejszym doświadczeniem, ale większą znajomością współczesnego rynku pracy. W ten sposób doradztwo zawodowe byłoby pełniejsze.

Grupa druga: wyspecjalizowani fachowcy

Można także podejść do sprawy nieco inaczej. Tak, jak jeszcze do niedawna robił to polski ustawodawca. Doradztwo zawodowe było więc domeną wyspecjalizowanych fachowców, którzy przygotowywali się w specjalny sposób do pełnienia tej roli. Musieli posiadać wykształcenie, a także doświadczenie zawodowe.

Takie podejście także daje chętnemu na zmianę pracy lub dopiero zastanawiającemu się nad wyborem drogi zawodowej pewną dozę pewności, że osoba która mu pomaga wie co robi. Bo chociaż nie pracuje w konkretnym zawodzie, to jednak orientuje się w trendach rynkowych, aktualnych wymaganiach pracodawców i liczby osób wykonujących daną profesję.

Grupa trzecia: specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi

Obok wyspecjalizowanych doradców zawodowych spotkać można także osoby, które wcześniej pracowały w szeroko rozumianych działach zarządzania zasobami ludzkimi (czyli tzw. specjalistów ds. HR), a teraz, w związku ze zmniejszeniem potrzeb rekrutacyjnych, próbują działać na własną rękę. W ich przypadku cenna może być wiedza dotycząca szczegółowych wymagań zawodowych rekruterów.

Osoby, które wcześniej zajmowały się HR w korporacjach mają rozeznanie dotyczące zagadnień takich, jak assesement centre czy testy kwalifikacyjne. Będą w stanie wspomóc kandydata może nie w wyborze drogi zawodowej, ale raczej w ubieganiu się o konkretne stanowisku w konkretnym przedsiębiorstwie.

Grupa czwarta: teraz już każdy?

Warto dodać, że po zmianach wprowadzonych przez rząd rozpoznanie dobrego doradcy zawodowego przed skorzystaniem z jego usług będzie bardzo trudne. Ponieważ nie będzie już żadnych wymagań dotyczących tego zawodu będą mogli w nim pracować nawet bezrobotni. A więc ci, którzy sami sobie nie potrafili pomóc.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz