Kupujemy biżuterię z diamentami

Fenomen diamentów badają już naukowcy z całego świata, w tym również doświadczeni psychologowie oraz socjologowie, którzy w fascynacji do diamentów czy brylantów widzą uporczywe poszukiwanie piękna.

Reklama

diamentWarto jednak pomyśleć i zastanowić się nad tym, czy zwykły, nieoszlifowany diament faktycznie jest piękny, co o tym pięknie decyduje i dlatego w opinii publicznej uchodzi za aż tak cenny? Być może w tym ostatnim przypadku chodzi o problem związany z procesem wydobywania diamentów. Nie jest on bowiem prosty, a sam dostęp do kamieni wymaga zaangażowania wielkich maszyn oraz sprzętów, nie mówiąc już o samych ludziach. Dodatkowo diament nie jest surowcem takim jak złoto czy srebro – jego powstawanie wiąże się w bardzo długim, wielomilionowym procesem, którego nie da się zastąpić w żaden inny sposób. Nie można też zapominać o tym, że sam wygląd diamentu również stawia go w czołówce najpiękniejszych kamieni świata. Ograniczony dostęp do diamentów i ograniczona ilość samych kamieni okazują się więc głównym powodem tego, dlatego ich ceny są aż tak wysokie.

Jeśli poszukujemy ekskluzywnego piękna, jakie mogą nam dać ozdoby biżuteryjne, to oczywiście nasze myśli kierują się w stronę tych, których głównym elementem są diamenty, stąd wysoka popularność naszyjników, bransoletek i kolczyków inkrustowanych w białym złocie tym właśnie kruszcem. Natomiast gdy mowa jest o pierścionkach, szczególnie tych zaręczynowych, wybieramy białe złoto w finezyjnej stylistyce, gdzie osadzony jest brylant. Jego wielkość oczywiście zdecydowanie wpływa na cenę, jednak nie jest to zakup chybiony, wartość brylantów jest wysoce uznana, co gwarantuje nam pewność, że wydając nie małą sumę otrzymujemy naprawdę wartościowy kamień, którego cena nie spadnie.

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, wchodząc do sklepu jubilerskiego i prosząc o pokazanie biżuterii z diamentami. Większość nie zdaje sobie bowiem sprawy, że diament jako kamień w formie nieobrobionej nie jest synonimem brylantów, będących często elementem pierścionków czy kolii oraz naszyjników. Z tego względów same ceny diamentów zazwyczaj są mniejsze od stawek, jakimi rządzą się brylanty; jednak nie w każdej sytuacji. Jeśli diament jest duży i nienaruszony, jego wartość może znacznie przekroczyć cenę wyjątkowo wartościowego brylantu, chociaż zależy to również od tego, czy jest on sprzedawany na rynku oficjalnym czy też na drodze nieformalnej. Standardowo jednak, jeśli chodzi o ceny diamentów, to zazwyczaj nie schodzą one poniżej kilku tysięcy dolarów w przypadku kamieni o większych rozmiarach. Małe kamyczki można kupić już za kilkaset dolarów, co często jest powodem, dla którego diamenty stają się źródłem inwestycyjnym. Jeżeli więc chcemy kupić diament lub pierścionek z brylantem, musimy się niestety liczyć z dużymi kosztami.

Stopka autorska: diamenty – http://www.apart.pl/pl/diamenty,c,kolekcje

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz