L-karnityna – suplement diety

Spalanie tłuszczu w organizmie człowieka regulowane jest przez specyficzny aminokwas będący złożeniem dwóch innych: lizyny i metioniny. Jego nazwa zwyczajowa to l-karnityna (zgodnie z nomenklaturą IUPAC powinno się mówić o ß-hydroksy-gamma-trimetyloaminomaślanie) i pochodzi od słowa carnios oznaczającego mięso (łac.).

Reklama

zielone jabłkoTen naturalnie występujący w przyrodzie związek chemiczny jest niezwykle popularny wśród osób uprawiających sport oraz borykających się z problemem nadwagi. Regularne stosowanie l-karnityny przynosi doskonałe rezultaty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej oraz wzrostu ogólnej wydolności organizmu. Stwierdzono również, że podawanie tego suplementu diety bezpośrednio przed treningiem powoduje rozluźnienie mięśni i tym samym zmniejsza się ryzyko urazów.

Funkcje l-karnityny

Niemal każdy organizm zwierzęcy produkuje w swoich narządach l-karnitynę. Synteza zachodzi głównie w wątrobie, nerkach oraz mózgu. Z narządów tych l-karnityna trafia do układu krwionośnego i rozprowadzana jest do komórek znajdujących się w reszcie organizmu. Następnie w strukturach komórkowych zwanych mitochondriami jako kofaktor enzymatyczny bierze udział w procesach polegających na przemianie substancji tłuszczowych na nośniki energii takie jak adenozynotrójfosforan. Inne ważne funkcje l-karnityny to regulacja przepływu jonów potasu oraz udział w procesach detoksykacyjnych poprzez usuwanie z organizmów toksycznych kwasów tłuszczowych o małej zawartości atomów węgla w łańcuchu głównym cząsteczki.

Suplementacja

W przypadku człowieka produkcja własna l-karnityny nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na ten związek i musi zachodzić podaż ze źródeł zewnętrznych. Z tego względu często nazywana jest witaminą BT, choć nie jest to oczywiście do końca poprawne. Głównym źródłem l-karnityny w naszej codziennej diecie są produkty zwierzęce: mięso oraz przetwory mleczne. Zawartość „witaminy BT” w produktach roślinnych jest znikoma, stąd wegetarianie narażeni są na niedobory. Zapotrzebowanie na l-karnitynę zależne jest głównie od aktywności fizycznej danego osobnika. Przy siedzącym lub umiarkowanie aktywnym trybie życia w zupełności wystarczające będą ilości dostarczane wraz z pokarmem. U osób intensywnie trenujących oraz odchudzających się optymalne jest stosowanie suplementacji w postaci tabletek lub napojów izotonicznych zawierających l-karnitynę. Zalecana dzienna ilość wynosi 300mg czystej l-karnityny i powinna być rozłożona na trzy dawki.

Stopka autorska: l-karnityna – http://www.l-karnityna.waw.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz