Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce

Wakacje nad Bałtykiem co roku zyskują nowych zwolenników mimo iż popularne południowe wakacyjne kierunki systematycznie tanieją i oferują coraz większe możliwości. Urok polskiego morza jest jednak niepodważalny. Jedne z najpiękniejszych na świecie plaż, ciekawe ukształtowanie terenu, urokliwe klify oraz unikalny zdrowy klimat z powietrzem zawierającym ozon i jod. To największe zalety polskiego wybrzeża Bałtyku, choć z pewnością nie jedyne.

Reklama

Latarnia morska w NiechorzuUroku polskiemu wybrzeżu nadają z pewnością również budowle wzniesione przez człowieka. Niegdyś spełniające czysto praktyczne funkcje, dzisiaj są również niesamowitymi, nietuzinkowymi atrakcjami turystycznymi. Mowa oczywiście o majestatycznie stojących nad brzegiem morza latarniach morskich. Na wybrzeżu polskiej części morza bałtyckiego jest ich kilkanaście. Każda inna, niepowtarzalna, zbudowana według unikatowego projektu, niejednokrotnie finezyjnie pomalowana, otynkowana. Każda z nich posiada nieco odmienny mechanizm, zasilanie i optykę, każda kryje w sobie szereg legend i tajemnic, każda posiada odrębną historię.

To wszystko sprawia, że latarnie morskie nad polskim morzem są nie tyko atrakcją czysto estetyczną, ale również merytoryczną. Powstały nawet zrzeszenia i stowarzyszenia miłośników polskich latarń morskich, Członkowie takich klubów  wymieniają się nowinkami, zdjęciami i innymi ciekawostkami dotyczącymi historii i działaniem latarń morskich.

Dla tych, których temat zgłębiania wiedzy o latarniach nie „rajcuje”, latarnie morskie stanowią doskonałe punkty widokowe. Gdyby nie one, trudno byłoby zobaczyć Pomorze z lotu ptaka przeciętnemu wczasowiczowi. Z tego tez względu latarnie morskie w okresie letnim stale są oblegane przez żądnych fantastycznych widoków turystów. Wdrapując się na wieżę i stając na platformie widokowej można poczuć ogrom morza i ostre powietrze bałtyckie, które niejednokrotnie na tej wysokości nawet przeszkadza w spokojnym podziwianiu okolicy.

Latarnie morskie oprócz tego że różnią się designem , różnią się tez wysokością. Najwyższą latarnią morską w Polsce jest latarnia w Świnoujściu. Usytuowana przy wejściu do portu, ogromna i masywna oferuje niezapomniane widoki dal tych którzy nie mają lęku wysokości i zdołają się wdrapać po trzystu krętych schodach na taras widokowy.

Za najpiękniejszą uznawana jest latarnia w Niechorzu. Umiejscowiona na klifie, wśród drzew i zabudowań latarnianych niezwykle atrakcyjnie się prezentuje już od wjazdu do Niechorza a nawet z odległości kilku kilometrów.

Równie piękna co niespotykana jest latarnia morska STILO pomalowana w charakterystyczne biało-czerwone pasy. Symbolem nie tylko Kołobrzegu ale całego wybrzeża Bałtyku jest latarnia zbudowana na twierdzy w Kołobrzegu. Jej kształt jest bardzo charakterystyczny. Latarnia ma ponadto wartość historyczną ponieważ stoi w miejscu gdzie prowadzone były zaciekłe walki o Pomorze w czasie Ii wojny światowej oraz gdzie nastąpiły zaślubiny polskiego żołnierza z morzem.

Stopka autorska: latarnie morskie nad polskim morzem – http://latarnie-morskie.edu.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz