Leczenie alkoholizmu a kliniki terapii uzależnień

Terapia uzależnień takich jak alkoholizm to długotrwały proces, który trwa często nawet wiele lat. Niektórzy uważają wręcz, że powinna odbywać się wyłącznie w gabinetach psychologach a kliniki odwykowe są niepotrzebne, a nawet – utrudniają całą terapię.

Reklama

alkoholikNiestety bardzo często zdaża się, że pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest koniecznością. W niektórych przypadkach jest to jedyna metoda gwarantującą , że na początku leczenia pacjenci utrzymaja abstynecję. Oczywiście dużo racji maja tez ci, którzy uważają , ze sam pobyt w klinice nie wystarczy – odwyk i krótkotrwała terapia to nie to samo co “pełnowymiarowe” leczenia alkoholizmu.  Każdy przypadek jest inny, ale zdaża się, że bardzo ważnym aspektem przy terapii alkoholizmu jest odseparowanie od środowiska, które sprzyja pogłębianiu się uzależnienia – wtedy klinka jest niezastąpiona.

Oczywiście sam – nawet dwumiesięczny turnus nie rozwiąże problemu. Po powrocie do codziennego życia alkoholik zostanie “wyrwany” z komfortowywch warunków, w których wszyscy i wszystko pracują na to, żeby stworzyć dogodne okoliczności leczenia alkoholizmu. Amerykańscy naukowcy dowiedli jednak, że najlepszym czynnikiem “wspierającym” uzależnienia są stres i przemęczenie. Tak więc o ile samo leczenie alkoholizmu jest faktycznie zadaniem na conajmniej kilka lat, o tyle sam w klinice leczenia uzależnień (a te najczęściej położone są w malowniczej, spokojnej okolicy, która pomaga się wyciszyć i zrelaksować) okazuje się bardzo skutecznym wsparciem we wszystkich tych momentach, gdy naraste napięcie utrudnia skoncentrowanie się na walce z nałogiem.

Stopka autorska: leczenie alkoholizmu – http://www.versusmed.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz