Leki na receptę w aptekach internetowych

leki na receptęWielu klientów uważa, ze w aptekach internetowych można kupić wyłącznie parafarmaceutyki i suplementy diety. Rynek leków na receptę ciągle kojarzony jest ze stacjonarnymi, tradycyjnymi aptekami. Wszystko za sprawą niejednoznacznych i sprzecznych przepisów, które zamiast redukować rynek farmaceutyczny wprowadzały zamęt i ciągłe zamieszanie.  Prawo farmaceutyczne zabraniało sprzedaży wysyłkowej leków wydawanych z przepisu lekarza.  Takie rozwiązanie było przede wszystkim niekorzystne dla pacjentów, którzy nie mogli skorzystać z tańszych leków.

Reklama

Aptekarze postanowili sprzedawać leki za pośrednictwem pełnomocników pacjentów. W trakcie składania zamówienia pacjent upoważniał firmę kurierską do zakupu w jego imieniu medykamentów. Apteka  internetowa sprzedawała leki „pełnomocnikowi pacjenta”, który dostarczał je pod wskazany adres.  Przyjęte metody spotkały się ze sprzeciwem inspekcji farmaceutycznej, która zakazała jej stosowania uznając, iż jest to sprzedaż wysyłkowa. Sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego, który uznał, że brak definicji sprzedaży wysyłkowej uniemożliwia wprowadzenie skutecznego zakazu obrotu lekami na odległość. Większość wirtualnych farmaceutów zaczęła rezygnować uginając się pod naciskiem inspekcji farmaceutycznej.

Nie wiadomo jaki wpływ na rynek farmaceutyczny będzie miała najnowsza definicja sprzedaży wysyłkowej leków zawarta w prawie farmaceutycznym. Zgodnie z jej brzmieniem za sprzedaż wysyłkową uznaje się każdą transakcję bez obecności obu stron. Gdyby uznać, że przepis w takim brzmieniu będzie restrykcyjnie respektowany, to osoby obłożnie chore straciłyby dostęp do leków. Skoro matka prosi syna o wykupienie recepty, to dlaczego nie może poprosić sąsiada lub kuriera z firmy przewozowej. Należy pamiętać, że internetowa apteka jest nie tylko miejscem wygodnych zakupów tańszych leków i parafarmaceutyków. Tego typu placówki stwarzają wielu poważnie chorym osobom szansę na szybkie i niekłopotliwe otrzymanie potrzebnego leku.

Stopka autorska: Apteka  internetowa – http://www.i-apteka.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz