Co powinien mówić o tobie list motywacyjny?

list motywacyjnyZastanawiałeś się kiedyś nad tym, co o tobie mówi twój list motywacyjny?  Przecież w jakimś celu go wymyślono – właśnie po to, aby dostarczał potencjalnym pracodawcom konkretnych informacji. Tymczasem wiele osób ma awersję do pisania listów motywacyjnych. Wiele osób bagatelizuje znaczenie listu motywacyjnego – uważają, że to zbędny dodatek do CV. Takie rozumowanie jest poważnym błędem.

Twoje motywy w liście

List motywacyjny informuje przede wszystkim o motywach kandydata na dane stanowisko w firmie. Z twojej aplikacji osoba rekrutująca odczytuje, czy na pewno pragniesz swoją przyszłość związać z tą właśnie firmą. Czy jesteś zdecydowany zagrzać tu dłużej miejsce i być lojalnym pracownikiem. Może twój list motywacyjny trafił tutaj przypadkowo? – takie właśnie pytania tłuką się w głowie twojego przyszłego pracodawcy, gdy bierze on do reki twoją aplikację. Wbrew pozorom, to bardzo trudna sztuka, przekonać w kilku krótkich zdaniach, rekrutera, że to ty jesteś właśnie tą  właściwą osobą. Na drodze stoi kilka poważnych ograniczeń:

 • jedynie tekstowa możliwość zaprezentowania swojej osoby,
 • ograniczone ilość przekazu, jaki możesz zawrzeć w swoim liście,
 • konieczność pisania w sposób listowy (w sytuacji, gdy moglibyśmy lepiej się zaprezentować osobiście).
  Reklama

Aspiracje

List motywacyjny mówi także o twoich aspiracjach. Przyszły pracodawca chce wiedzieć, czy jesteś osobą ambitną, dynamiczną i czego pragniesz w życiu. Firmy zazwyczaj potrzebują ludzi z ambicjami i zapałem do pracy.

Umiejętność perswazji

List motywacyjny pozwala też zapoznać się rekruterom z twoim sposobem argumentowania. Umiejętność przekonywania to oznaka profesjonalizmu i pewności siebie. Osoba, która potrafi się sprzedać może okazać się bardzo potrzebna – tak myśli twój przyszły szef.

Jakie stanowisko?

Musisz też wiedzieć, że na podstawie twojej aplikacji osoby rekrutujące dokonują selekcji, czyli kwalifikują cię do określonej grupy. Dlatego twój list motywacyjny powinien mówić, na jakie stanowisko chcesz się ubiegać. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany do złej grupy, albo nie będzie wiadomo, czego w ogóle oczekujesz, twoja aplikacja może wylądować w koszu.

Ty i tylko ty

Wiele osób nic sobie jednak nie robi z takich i rad i wysyła zupełnie podobne życiorysy na zupełnie różne stanowiska. Jest to duży błąd. Twój list motywacyjny nie powinien przypominać kalki. Musi być bardzo przemyślany i potraktowany indywidualnie. Powinien dokładnie oddawać ciebie, twoje najlepsze cechy. Dobry dokument powinien bardzo dużo mówić. Oczywiście w sposób zwięzły i konkretny.

Stopka autorska: list motywacyjny – http://www.cvtips.pl/list-motywacyjny

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.7/10 (liczba ocen: 3)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

 1. avatar

  Nie można traktować listu motywacyjnego po macoszemu. A tym bardziej wysyłać niedbałych listów. To tylko świadczy o naszej osobie.

  VN:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz