Łódź – miasto industrialne

Jednym z największych polskich miast jest Łódź. Zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców i czwarte, jeśli weźmiemy pod uwagę jej obszar.

LódźOd dawna była ona centrum ośrodka tkackiego i sukienniczego. Swoją włókienniczą karierę miasto zakończyło wraz z upadkiem komunizmu. Miejsce starych fabryk zajęły nowoczesne biura firm oraz sklepy. Część zabudować pofabrycznych przystosowano również pod budownictwo mieszkalne, budując tzw. lofty.

Obecnie to industrialne miasto cieszy się coraz lepszą renomą wśród zagranicznych gości, zaczynających je tłumnie odwiedzać. Szczególnym powodzeniem cieszy się ulica Piotrowska, będąca jedną z najdłuższych europejskich ulic, z bogatą ofertą barów i restauracji.

Do najciekawszych miejskich atrakcji zalicza się największy w Polsce Łódzki Ogród Botaniczny, w którym rośnie wiele odmian roślin rodzimych i zagranicznych. W Palmiarni Łódzkiej możemy za to zwiedzić kolekcję roślin, odziedziczoną po fabrykantach i carskich urzędnikach. Innym okazem na skalę europejską jest Las Łagiewnicki, będący najokazalszym obszarem leśnym w Europie.

Niegdyś kojarzone z fabrykami, dziś miasto zaliczane jest do największych ośrodków życia akademickiego. Łódź to także ogromna spuścizna po ludności narodowości żydowskiej, która przed wojną stanowiła aż jedną trzecią ogółu mieszkańców. Etniczne zróżnicowanie Łodzi znakomicie obrazują opowiadające o jej rozkwicie w XIX wieku powieści i filmy, które regularnie prezentuje program tv. Odwiedzając to niezwykłe miasto nie sposób nie wspomnieć o działającej tu łódzkiej filmówce (największej w kraju), z jej najwybitniejszym absolwentem – Romanem Polańskim.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz