Lokata z funduszem – jakie jest ryzyko?

Bardzo popularnym produktem, który oferują nam banki, jest lokata z funduszem. Oferty banków kuszą nas wysokim możliwym oprocentowaniem, jednakże należy się im przyjrzeć nieco uważniej, gdyż będzie się ona wiązać z pewnym ryzykiem. Nie wystarczy bowiem zainwestować w taką lokatę i czekać na zyski.

Reklama

Po pierwsze musimy być świadomi, iż kwota, którą ulokujemy na takiej lokacie zostanie rozdysponowana według zasad opisanych w umowie. Część środków trafi do lokaty, natomiast pozostała część zostanie zainwestowana za pośrednictwem banku w fundusze inwestycyjne. Korzyści z takich inwestycji nie są jednak zagwarantowane. Wpłacona przez nas kwota dzielona jest zwykle na pół, a w niektórych przypadkach na rzecz funduszu trafia nawet 70% środków. Stanowi to pewne ryzyko, gdyż w przypadku strat w funduszu klient banku straci odsetki.

Lokaty strukturyzowane – inwestycja z ryzykiem

Nie jest to zatem najlepsza lokata bankowa dla tych, którzy inwestując w lokaty oczekują pewnych zysków. Pieniądze, które wpłacimy na taką lokatę są bezpieczne i obracają nimi jedynie wysoko wykwalifikowani specjaliści, ale nie jest to równoznaczne ze stuprocentową pewnością co do korzystnego dla nas ruchu na giełdzie. Jeśli bank straci na funduszach, w które zainwestowaliśmy i my, wówczas liczyć się to będzie ze stratą odsetek naszych oraz pewnymi stratami dla samego banku.

Powinniśmy mieć również świadomość, że im większe potencjalne zyski przewiduje dana oferta, tym większe ryzyko się z nią wiąże, gdyż polityka całego procesu inwestowania w fundusze będzie agresywniejsza. Warto się więc dobrze zastanowić nad wyborem lokaty z funduszem, gdyż wysokość kwoty przeznaczanej na fundusz będzie równoznaczna ze wzrostem ryzyka.

Lokaty z funduszem, jak wszystkie inne rodzaje lokat, możemy porównać poprzez ranking lokat. Znajdziemy w nim najważniejsze informacje na temat oprocentowania, czasu trwania inwestycji oraz istotną rzecz, jaką jest określenie kwot, które trafią na lokatę oraz fundusz. Są to oferty adresowane głównie do klientów, którzy skłonni są oddać swoje oszczędności w depozyt na dłuższy okres trwania. Wybierając tego typu produkt powinniśmy uzyskać od banku uprzednio informacje na temat wysokości ryzyka oraz możliwości przerwania takiej lokaty. Zdarza się bowiem, iż kwestia ryzyka bywa przemilczana przez bank z premedytacją, aby nie straszyć potencjalnych klientów. Jest to niestety powszechnie występującym zjawiskiem, którego bank nie nazwie „wprowadzeniem w błąd”, a jedynie brakiem fundamentalnej wiedzy na temat lokat, w które inwestujemy swoje oszczędności. Może się więc zdarzyć, iż klient „zamrozi” swoje oszczędności na dłuższy okres, a z różnych powodów nie otrzyma z tego żadnych korzyści.

Stopka autorska: lokata bankowa – http://skuteczne-oszczedzanie.com/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz