Łotwa – mały, piękny kraj

Myślę, że wielu z nas szłysząc Łotwa, nadal ma na myśli postsowiecką republikę, która kojarzy się tak, jak się kojarzy wszystko z tamtych lat: szaro, niejako, obciachowo. Wyłącznie Ci, którzy byli na Łotwie w niedalekiej przeszłości wiedzą, jak bardzo błędny jest ten wciąż żywy stereotyp. Jeśli ktoś planuje zwiedzić ten mały, lecz cudowny kraj, powinien zacząc od Rygi i Jurmali. 

Reklama

JurmalaJurmała jest miejscowością uzdrowiskowo – wypoczynkową, położoną malowniczo nad Zatoką Ryską. Od stolicy Łotwy, Rygi, dzieli ją jedynie 10 kilometrów. Miasto składa się z wielu przepięknych osiedli, z których każde stanowi odrębne uzdrowisko. Ķemeri, Jaunķemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori, Dzintari, Bulduri i Lielupe są niezwykle popularne zarówno wśród zamożnych Łotyszy, a szczególnie wśród bogatych Rosjan. Dla wielu z nich dom w Jurmali, czyli, jak mówi się w Jurmali  (дом в Юрмале), jest niezwykle interesującą lokatą kapitału.

Najlepszym potwierdzeniem tego faktu są oferty kredytów bankowych i pozabankowych pożyczek. Nieruchomości w Rydze i Jurmali cieszą się szczególnym powodzeniem jako zabezpieczenie poszczególnych zobowiązań. Ze względu na kryzys gospodarczy, który dotknął Łotwę, funkcjonujące tam banki niechętnie obecnie pożyczają pieniądze na inwestycje mieszkaniowe. Wyjątkiem są nieruchomości w tamtym rejonie. Mieszkanie w Jurmali, czyli „квартира в Юрмале”, jest tak popularne wśród Rosjan, że niektóre instytucje finansowe posiadają produkty przeznaczone dla obywateli Federacji Rosyjskiej, inwestujących tam w nieruchomości.

Bliskość Rygi oraz doskonała komunikacja pomiędzy miastami  to dodatkowe atuty dla rynku nieruchomości w Jurmali. Nie ma żadnych przeszkód, żeby mieszkać w uzdrowisku i pracować w stolicy kraju. Niestety jest to rozwiązanie jedynie dla elity finansowej Łotwy. Pomimo kryzysu ceny mieszkań i domów są nadal najwyższe w całym kraju. Dla większości ludzi dom lub mieszkanie w Jurmani są poza zasięgiem finansowym. Jednak nam turystom wcale to nie przeszkadza, gdyż możemy cieszyć się przepiękną architekturą zarówno Rygi i Jurmali.

Jeśli już jesteśmy na Łotwie, nie powinniśmy pozostać tylko na zwiedzaniu Rygi i Jurmali, gdyż prawdziwą Łotwę pożna zobaczyć wyłącznie poza ruchliwą i pełna przepychu stolica i kurortem. Powinniśmy się wybrać do Sigulda, jak również zwiedzić małe urocze miasteczka Kuldīga, Sabile, Talsi. To jest prawdziwa kwintesencja Łotwy.

Ten mały kraj ma wielką duszę, lecz ją dostrzec będzie umiał tylko ten, kto potrafi patrzeć.

Stopka autorska: квартира в Юрмале – http://www.loikka.lv/ru/nedvizimost/kvartiri/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz