Łożyska kulkowe skośne – budowa i rodzaje

Łożyska kulkowe skośne są kolejnym typem łożysk należących do grupy łożysk tocznych. Mimo wyglądu podobnego do łożysk kulkowych zwykłych, zasada działania jest odmienna, tzn. bieżnie obecne na pierścieniu zewnętrznym i wewnętrznym są przesunięte względem siebie w kierunku osi łożyska.

Reklama

Budowa

łożyska kulkowe skośneŁożyska kulkowe skośne to konstrukcja nierozłączna, posiadająca jedno niskie oraz jedno wysokie obrzeże, co umożliwia wyposażenie łożyska w dużą ilość elementów tocznych (kulek), bezpośrednio przekładając się na znaczną zdolność przenoszenia obciążeń. Zdolność przenoszenia obciążeń osiowych wzrasta wraz ze zwiększaniem się kąta działania łożysk. Jest on określany jako kąt pomiędzy linią oddziaływania obciążenia a płaszczyzną skierowaną pod kątem prostym do osi obrotu. W specjalnych odmianach, bieżnia oraz kulki mogą być wykonane z ceramiki.

Właściwości

Łożyska kulkowe skośne stosowane są obecnie w każdej dziedzinie przemysłu. Posiadają zdolność przenoszenia obciążeń złożonych promieniowych jak i osiowych. W przypadku zastosowania grupy łożysk, możliwe jest osiągnięcie niezwykle sztywnego oraz dokładnego mechanizmu. Okupione jest to niestety bardzo dużą wrażliwością na brak współosiowości czy nawet delikatnego ugięcia wału. Łożyska kulkowe skośne dostępne są w kilku wariantach, przy czym najpopularniejsze są typy o kącie działania 15, 30 lub 40 stopni. Im kąt działania jest większy tym istnieje możliwość przenoszenia większych obciążeń osiowych. Jeżeli jednak ważniejszym parametrem jest prędkość działania (praca przy wysokich obrotach) zalecane jest użycie łożyska o jak najmniejszym kącie działania.

Rodzaje

Łożyska kulkowe skośne dostępne są w wielu rozmiarach oraz różnych wykonaniach, takich jak:

  • łożyska kulkowe skośne jednorzędowe,
  • łożyska kulkowe skośne dwurzędowe,
  • łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe.

Podsumowując, łożyska kulkowe skośne są idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na optymalnym rozwiązaniu w przypadku występowania w mechanizmie obciążeń złożonych tj. działających jednocześnie obciążeń osiowych oraz promieniowych.

Stopka autorska: Łożyska kulkowe skośne – http://www.bearing.pl/75,lozyska-kulkowe-skosne.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 2.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz