Łożyska kulkowe zwykłe – budowa i rodzaje

Łożyska kulkowe zwykłe, często również nazywane prostymi, należą do grupy łożysk tocznych. Są najpopularniejszą grupą łożysk ze względu na prostą budowę a tym samym dużą uniwersalnością, co przekłada się na możliwość użycia ich w szerokim zakresie zastosowań. Możliwy jest ich dalszy podział na jednorzędowe oraz dwurzędowe.

Reklama

Budowa

Łożyska kulkowe zwykłe, jak to już zostało wcześniej nadmienione, charakteryzują się prostą, nierozdzielną budową. Składają się z dwóch pierścieni – wewnętrznego oraz zewnętrznego. Pomiędzy nimi występuje element toczny, którym w tym przypadku są kulki. Dodatkowo kulki znajdują się w koszyku.

Właściwości

łożysko kulkowe zwykłeZa sprawą bardzo prostej konstrukcji, podstawową cechą łożyska kulkowego zwykłego jest niewielki koszt jego wytworzenia. Dodatkowo jest to konstrukcja bardzo uniwersalna, możliwa do zastosowania w większości rozwiązań napędu. W szczególności zalecana do przenoszenia dużych prędkości obrotowych. Ze względu na popularność na rynku, łożyska kulkowe proste dostępne są w całej gamie wielkości, klas dokładności oraz różnych wykonaniach. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz niewielkimi wymaganiami dotyczącymi serwisu czy obsługi. Za sprawą dużego stopnia przylegania elementów tocznych (kulek) do bieżni, możliwe jest przenoszenie znacznych sił osiowych oraz obciążeń promieniowych.

Rodzaje

Łożyska kulkowe zwykłe dostępne są w wielu rozmiarach oraz różnych wykonaniach takich jak:

  • łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe,
  • łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe ze stali nierdzewnej,
  • łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe z kanałem do kulek,
  • łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe hybrydowe,
  • łożyska kulkowe zwykłe dwurzędowe.

Podsumowując, łożyska kulkowe zwykłe są najpopularniejszym typem łożysk dostępnych na rynku, które oferują dobre właściwości przy atrakcyjnej cenie.

Stopka autorska: łożyska kulkowe – http://www.bearing.pl/63,lozyska-kulkowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz