Łożyska ślizgowe przegubowe skośne oraz wzdłużne

Łożyska ślizgowe przegubowe skośne oraz łożyska ślizgowe przegubowe wzdłużne są konstrukcjami bardzo do siebie podobnymi, cechującymi się niemal identycznymi właściwościami.

Budowa

łożyska ślizgoweŁożyska ślizgowe przegubowe skośne zawierają powierzchnie ślizgowe o kulistym kształcie, pierścienie zewnętrzny oraz wewnętrzny są nachylone względem osi łożyska o pewien kąt. Zapewnia to możliwość przenoszenia obciążeń złożonych tzn. osiowych i promieniowych. Budowa łożyska opiera się na połączeniu powierzchni ślizgowych typu stal po kompozycie PTFE. Najlepiej przenoszą obciążenia o charakterze stałym. Należą do grupy łożysk bezobsługowych, jednak za sprawą zastosowania smaru litowego, możliwe jest zwiększenie ochrony antykorozyjnej oraz wydłużenie trwałości eksploatacyjnej łożyska. Pierścienie łożyska wykonane są ze stali węglowej chromowej. Pierścień zewnętrzny pokryty jest warstwą PTFE, natomiast pierścień wewnętrzny jest twardo chromowany a następnie pokryty smarem. Warto dodać, że konstrukcja łożyska ślizgowego przegubowego czy to skośnego czy wzdłużnego jest rozłączna.

Reklama

Właściwości

Łożyska ślizgowe przegubowe skośne występując pojedynczo, mogą przenosić obciążenia tylko w jednym kierunku. W trakcie występowania obciążenia promieniowego, w łożysku powstaje siła wzdłużna, której to działanie, negatywnie wpływa na żywotność łożyska. Najlepszym sposobem niwelowania siły wzdłużnej jest przyłożenie dokładnie takiej samej siły, o podobnej wartości ale o przeciwnym kierunku. Z tego powodu łożyska ślizgowe przegubowe często występują w parach, tworząc zespoły łożyskowe, w których jedno z łożysk ustawione jest przeciwnie do drugiego.

Możliwe jest również stworzenie zespołu łożyskowego będącego w stanie przenosić wyjątkowe duże obciążenia promieniowe oraz osiowe w dwóch kierunkach. W tym celu należy ustawić łożyska w taki sposób, aby środki powierzchni kulistych zbiegały się w jednym punkcie. . Łożyska ślizgowe przegubowe wzdłużne przeznaczone są przede wszystkim do przejmowania obciążeń wzdłużnych, jednak z powodzeniem radzą sobie również z przenoszeniem obciążeń złożonych.

Stopka autorska: Łożyska ślizgowe przegubowe – http://bearing.pl/1189,lozyska-slizgowe-przegubowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz