Łożyska walcowe wzdłużne – budowa i właściowści

Łożyska walcowe wzdłużne są klasyfikowane zarówno do grupy łożysk walcowych jak i łożysk wzdłużnych. Stosuje się je w przypadku, gdy nośność łożysk kulkowych wzdłużnych jest niewystarczająca.

Reklama

Budowa

Łożyska walcowe wzdłużne mają bardzo prostą budowę, łudząco podobną do łożysk walcowych poprzecznych. Składają się w pierścienia wewnętrznego, zewnętrznego i koszyka z wałeczkami. Wytwarzane są w wersji jednorzędowej oraz dwurzędowej. Powierzchnia wałeczków została nieznacznie zakrzywiona, unikając w ten sposób powstawania naprężeń krawędziowych. Montaż poszczególnych elementów może zostać przeprowadzony osobno, za sprawą rozłącznej budowy.

łożyska walcowe

Akcesoria

Jeżeli powierzchnia czołowa maszyny, może pełnić rolę bieżni albo w przypadku gdy krytycznym czynnikiem jest jak najmniejsza wysokość łożyskowania, można zastosować dodatkowe oddzielne elementy jak np. złożenia walcowe wzdłużne. Natomiast w przypadku zapotrzebowania na kombinację złożeń walcowych, przydatne będą dodatkowe pierścienie (zewnętrzny lub wewnętrzny).

Właściwości

Łożyska walcowe wzdłużne to najlepsze rozwiązanie w przypadku mechanizmów, w których występują duże obciążenia osiowe. Charakteryzują się odpornością na przeciążenia o charakterze udarowym. Zajmują mało miejsca oraz zachowują dużą sztywność, własną oraz całej konstrukcji. Dostępne są w wersji jednokierunkowej, ze względu na możliwość przenoszenia obciążeń osiowych jedynie w jednym kierunku. Łożyska walcowe wzdłużne wykorzystywane są w mechanizmach niskoobrotowych ze względu na znaczny poślizg roboczy.

Podsumowanie

Łożyska walcowe wzdłużne występują w wielu wykonaniach oraz rozmiarach. Znakomicie przenoszą obciążenia osiowe jednak tylko w jednym kierunku.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz