Lumpeksy przeżywają swój renesans

Dlaczego coraz chętniej kupujemy ciuchy z second handów? Z tymi lumpeksami to w zasadzie dziwna sprawa. Można zauważyć, że są okresy, kiedy kupowanie ciuchów używanych stanowi coś niezbyt mile widzianego w towarzystwie, żeby nie powiedzieć – jest czymś wstydliwym. Po czym przychodzi czas, kiedy zaopatrywanie się w odzież w lumpeksach nie jest niczym dziwnym, a nawet jest w modzie. Na czym polega to dziwne zjawisko?

Reklama

Być może ma to związek ze zmienną naturą człowieka… A może spowodowane jest to uwarunkowaniami handlowymi i jakością ciuchów, które trafiają do sklepów z używaną odzieżą? Zapewne obydwie te przyczyny mają w sobie część prawdy. Tak czy inaczej, można zauważyć, że dziś panuje ta druga tendencja, a lumpeksy przeżywają istny okres świetności. Da się to zresztą zaobserwować. Każdy, kto często przechadza się ulicami swojego miasta pewnie zauważył, że ostatnimi czasy nowe lumpeksy wyrastają, jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Tak wielki wysyp lumpeksów ostatnio można było dostrzec chyba jeszcze w latach 90-tych, kiedy to niemal na każdej ulicy znajdował się jakiś tego rodzaju punkt. Do sklepów typu second hand zaglądają dziś niemal wszyscy. Znowu zaczyna odchodzić w niepamięć przekonanie, że w takich miejscach kupują tylko najbiedniejsi, a towar tam sprzedawany jest najniższej z możliwych jakości. Dzisiaj to wszystko ulega zmianie. Wystarczy spojrzeć, jak wyglądają takie sklepy. Na ogół są to ładnie wyeksponowane pomieszczenia usytuowane w dobrych pod względem handlowym punktach miasta. W środku lumpeksy są starannie zaaranżowanymi sklepami przypominającymi normalne butiki. Do takiego sklepu aż chce się wejść. Porównując dzisiejsze second handy z tymi sprzed lat, można zobaczyć kolosalną różnicę. To już nie te czasy, kiedy lumpeks ulokowany był w małej zatęchłej klitce, a ciuchy zgromadzone były w skupisku na jednym wielkim stole, tudzież poupychane po kilka sztuk na wieszakach. W dzisiejszych lumpeksach na ogół spotkać można tylko starannie wyselekcjonowane ciuchy, z których zawsze można wybrać coś dla siebie.

Dlaczego znów chętnie kupujemy w lumpeksach? Nie bez znaczenia jest też sama jakość ciuchów. Ostatnimi czasy można znaleźć wśród nich dobrą odzież znanych, cenionych marek, która sprawia wrażenie, jakby była bardzo mało noszona, albo nie była noszona wcale. Kupić taki ciuch praktycznie za grosze – to się opłaca.

 

Stopka autorska: wysyp lumpeksów – http://lumpeksy.warszawa.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz