Ile wiemy o magii i hipnozie?

Magia towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Nie będziemy jednak interesowali się jej początkami, korzeniami wyrastającymi ze wszystkich religii świata, ani tym, w jaki sposób współcześnie magia wpływa na losy wydarzeń. Nie będziemy tego robili z bardzo oczywistych powodów. Zamiast odgadywać znaczenie magii, najlepiej będzie odkryć zasady wszystkich trików psychologicznych, które sprawiają, że magia w ogóle może być uważana za realną.

Reklama

hipnozaPodstawowym narzędziem, jakim posługuje się każdy iluzjonista, czy też jak kot woli „czarownik”, jest z cała pewnością hipnoza. Nie od dziś wiadomo, że przepowiednia spełnia się nie dlatego, że tak chcą gwiazdy, ale dlatego, że to odbiorca przepowiedni chce, żeby się ona spełniła. Nawet jeśli jego świadomość jest na magię zamknięta, to podświadomość stoi otworem przed każdym, kto poznał skuteczne techniki hipnozy. Nie trzeba tu specjalnych umiejętności, z jakich słyną na przykład tybetańscy mnisi. Ich legendarne umiejętności są po prostu tym, co każdy może osiągnąć, tyle że zwielokrotnione zostały przez lata treningów.

Hipnoza jest całkowicie uzasadnionym procesem, który wykorzystuje także psychologia doświadczalna i kliniczna. O jej skuteczności powstało wiele prac naukowych, przeprowadzono setki badań i dziś można powiedzieć, że hipnoza nie ma przed nami większych tajemnic niż trawienie albo obieg krwi. Jedynie sposób odkrycia był w tych przypadkach różny: magię i hipnozę demaskowano stopniowo, często nie wystarczała tu metodologia nauk przyrodniczych, zbyt skąpa do badania fenomenów indywidualnych, do wszystkiego podchodząca w ujęciu statystycznym.

Niemniej jednak dziś już wiemy, że magia jest niczym więcej jak wykorzystywaniem ograniczeń narzuconych naszym mózgom przez miliony i miliardy lat ewolucji.

Stopka autorska: hipnoza – http://www.mentalizm.pl/hipnoza

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz