Małe dziecko a zakup akwarium

Akwarystyka jest tą dziedziną hobbystyczną, która wymaga dużej cierpliwości, wrażliwości na podwodne życie oraz nader wysokiej odpowiedzialności. Założenie nawet małego zbiornika stawia początkującego akwarystę przed trudniejszym zadaniem niż może się to wydawać.

Reklama

Osoby, które nigdy nie opiekowały się rybkami mogą być zaskoczone ilością czasu, jaką należy poświecić doglądaniu małych pływaków. Szczególnie wiele troski należy poświęcić pielęgnicom, ale nawet popularne gatunki wymagają przynajmniej codziennego doglądania stanu ich zdrowia i warunków panujących w akwarium.

Przygotowanie dziecka do zakupu akwarium nie jest łatwe. Jeśli sami nigdy nie prowadziliśmy akwarium, albo nie mamy na to ochoty – kupowanie akwarium w zbyt wczesnym wieku dziecka może nie być dobrym wyjściem. Akwarystyka jest hobby dziedziczonym z ojca na syna, więc nawet jeśli nie będziemy mieli okazji do pomocy dziecku przy stawianiu pierwszych kroków, należy zainteresować się zakupem innego zwierzęcia.

To co dla nas najważniejsze to odpowiedzialność. Najmłodszy członek rodziny musi wykazywać zainteresowanie, czytając broszury akwarystyczne lub przynajmniej rozglądając się za przykładowymi aranżacjami i obsadami zbiorników. Przed zakupem akwarium dobrze jest poznać przynajmniej podstawowe zasady, obowiązujące przy hodowli rybek. Malec nie zawsze poradzi sobie sam z nękającymi go problemami.

W tym miejscu należy stanowczo odradzić zakup zbyt małego zbiornika. Najczęstszym wyborem jest ryba w kuli, a to błąd. Akwarium dla dziecka musi mieć rzeczywiste wymiary, które będą odpowiadały rozmiarom zakupionych gatunków. W szklanym więzieniu o pojemności 10l maluch nie poradzi sobie z ustabilizowaniem warunków wodnych, a stale chorująca ryba może skutecznie zniechęcić do interesowania się jedną z najpiękniejszych dziedzin hobbystycznych jaką jest akwarystyka.

Stopka autorska: Akwarium dla dzieckahttp://www.akwarystyka-blog.pl/czy-zakup-akwarium-dla-dziecka-to-dobry-pomysl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.3/10 (liczba ocen: 3)


komentarze 3

 1. avatar

  Ciekawa publikacja, chociaż o kupnie akwarium dla dziecka można byłoby napisać kilka książek. Moim zdaniem warto w tym miejscu poruszyć kwestię wrażliwości na ryby, ponieważ odpowiedzialność malca jako taka może nie wystarczyć. Opiekowanie się zbiornikiem akwariowym jest nieco trudniejsze od chowu psa czy kota, wyprowadzając go codziennie na spacer. Mimo wszystko mnie się podobało. Obyś częściej miał okazję do podobnych artykułów. Pozdrawiam.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. avatar

  Moje maluchy bardzo chętnie zajmują się akwarium. Wg mnie to był najlepszy możliwy zakup spośród innych zwierzątek. Mnie także udzieliła się ich pasja i sam także prowadzę swój zbiornik

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. avatar

  Akwarium dla dziecka to bardzo dobry zakup nawet w młodym wieku naszej pociechy. Razem z mężem kupiliśmy małe do salonu i 9 latek wciągnął się w nie na dobre.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz