Rozwój marketingu mobilnego

Marketing mobilny zdecydowanie można nazwać wynalazkiem naszych czasów.  Swój debiut na rynku reklamy zawdzięcza rozwojowi innej branży – telekomunikacji.

Reklama

Pierwsze formy marketingu mobilnego pojawiły się w Europie i Azji  – to tutaj wysłano pierwsze wiadomości SMS, które miały stać się nośnikami reklamy. Dzisiaj wszyscy doskonale kojarzymy wysyłane na nasze telefony informacje o loteriach, konkursach i innych promocjach, do których różne firmy bardzo chętnie nas zapraszają. Czy marketing mobilny zmienił się od czasów wysyłania pierwszych SMS-ów reklamowych? Czym jest dzisiaj mobilna reklama?

Oczywiście nastąpiły wielkie zmiany. Pomimo, iż jest to bardzo młoda forma marketingu, stale telefon komórkowyrozwijające się technologie (głównie telekomunikacja) stymulują jej intensywną ewolucję. Nawet pierwotna forma marketingu mobilnego, jaką jest wysyłanie wiadomości SMS uległa pewnej zmianie. Dzisiaj już nie można wysyłać SMS-ów czy MMS-ów według własnego uznania. Powołane zostały organizacje, które regulują prawne aspekty tej formy reklamy. Obecnie w niemal wszystkich krajach w Europie wysyłanie SMS-a do użytkownika telefonu musi być poprzedzone wcześniejszym udzieleniem zgody na otrzymywanie treści marketingowych od konkretnej firmy. W Polsce powołany został  Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej dba o cywilizowany rozwój mobilnego marketingu.

Oprócz uwarunkowań prawnych, zmieniły się też narzędzia mobilnego marketingu. Choć SMS-y i MMS-y nie przeszły do historii i nadal są używane, coraz popularniejsze stają się aplikacje na iPhone’a, fotokody. Popularnością cieszy się także technologia Bluetooth.

Dlaczego aplikacje na smartfony stają się bardziej popularne? Odpowiedź jest prosta: w Polsce 14% osób posiada smartfony – mówimy więc o milionach potencjalnych odbiorców. Warto też zaznaczyć, że ich liczba rośnie z rok na rok. W Polsce coraz więcej firm profesjonalnie zajmuje się tworzeniem aplikacji na smartfony.

Stopka autorska: aplikacje na iPhone’a – http://www.softical.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz