Marmur – uniwersalny materiał do wnętrz

Kiedy myślimy o marmurze we wnętrzach – nie ważne, czy wyobrażamy sobie wtedy podłogi, parapety czy może elementy dekoracyjne – z reguły automatycznie wyobrażamy sobie klasyczne, niemal pałacowe pomieszczenia. A przecież ten szlachetny surowiec znakomicie komponuje się także z nowoczesnym, minimalistycznym designem.

Reklama

marmurowy blat w nowoczesnej łazienceMarmur charakteryzuje się nie tylko walorami ozdobnymi – dostępny jest praktycznie w każdym kolorze i zestawieniu kolorów , a ilość wzorów i metod szlifowania oraz polerownia, które zmieniają strukturę kamienia zmierza do nieskończoności  – ale przede wszystkim trwałością i odpornością na ścieranie. Dzięki tym cechom fizycznym jest często stosowany do wykończenia posadzek i podłóg w miejscach, gdzie panuje duże natężenie ruchu ( na przykład w biurowcach).  W tym wypadku najczęściej dobiera się marmurowe płytki o neutralnych odcieniach, na których słabo zarysowane są charakterystyczne “żyłki”, czy – jak mówią niektórzy – “pęknięcia”.

Ale to nie jedyny sposób wykorzystania tego surowca w nowoczesnych wnętrzach – marmur cieszy się dużym powodzeniem także jako … dekoracja ścienna. Duża marmurowa płyta o ciekawej strukturze może spełniać rolę interesującej ozdoby wnętrza – zastępuje banalne i opatrzone abstrakcyjne malowidło nie zmieniając przy tym charakteru pomieszczeń.

Oczywiście istnieje tez szereg zastosowań marmuru, których praktycznie nie zauważamy – schody czy parapety nie “gryzą” się praktycznie z żadnym designem. Przywykliśmy do nich tak bardzo, że ich nawet nie zwracamy na nie uwagi.  A to tylko potwierdza uniwersalność i ponadczasowość tego szlachetnego materiału wykończeniowego.

Stopka autorska: marmur – http://www.marmo.pl/Materia%C5%82y/Marmur/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


komentarze 2

 1. avatar

  Marmur to piękny kamień i rzeczywiście rewelacyjnie pasuje na parapet, posadzkę, blat.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. avatar
  Hurtownia nagrobków Odpowiedz 18/08/2012 o 15:06

  Marmur, rzeczywiście piękny. Ale czy aby nie nazbyt drogi jak na polskie warunki?
  Granit jest jednak dużo tańszy. Jeżeli już mówimy o wykorzystaniu marmuru do wykończeń biurowców, to warto zwrócić uwagę, że granit także masowo stosowany jest do wykończenia podłóg. Przykładów jest mnóstwo – wystarczy odwiedzić pierwsze lepsze lotnisko, czy galerię handlową.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz