Matura wyniszcza organizm. Co na to poradzić?

Na to, jak wypadniemy na maturze pracujemy przez całe 3 lata szkoły średniej. Niektórzy tak naprawdę solidnie zaczynają przykładać się do nauki w klasie maturalnej, a nawet dopiero w ostatnich miesiącach, a nawet tygodniach przed maturą. Nasz organizm jest już nieźle wykończony, a przecież matura dopiero przed nami. Jak się z nią zmierzyć?

Reklama

Przed maturą

nauka do maturyOstatnie dni przed maturą powinno się poświęcić już tylko na przeglądanie notatek i utrwalanie wiedzy, a nie zakuwanie dniami i nocami. Wieczór przed egzaminem należy zaś poświęcić na relaks. Warto brać przykład ze sportowców. Ci trenują przez cały sezon, by na dzień przed egzaminem szeroki łukiem omijać bieżnię, halę sportową, czy boisko. To jest dobry sposób na to, by dać się wiedzy dobrze poukładać. I jeszcze jedna ważna rzecz przed maturą: śniadanie. Co prawda chyba każdy ma przed egzaminem ściśnięty żołądek i raczej nie może nic przełknąć, ale zjedzenie śniadania dobrze wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu w czasie egzaminu. Mózg będzie lepiej pracował, jeśli nie będzie musiał myśleć o jedzeniu.

W trakcie

Pomiędzy egzaminami także warto znaleźć czas na odpoczynek. Szczególnie ważny jest odpoczynek bezpośrednio po egzaminie i zaraz przed nim. W kiepskiej sytuacji są ci, których jednego dnia czeka matura z dwóch przedmiotów, z dwóch poziomów, albo mają egzaminy dzień pod dniu, ale nawet mając kilka godzin przerwy pomiędzy egzaminami warto znaleźć chociaż chwilę na odpoczynek. Książki już w tym momencie należy odłożyć. Organizm też ma swoje granice wytrzymałości. W czasie matury szczególnie trzeba o niego zadbać dając mu jeść, pić i spać.

Po maturze

Kiedy skończą się wszystkie egzaminy maturalne przychodzi w końcu czas na zasłużony relaks. Choć to bardzo kuszące nie należy postępować wtedy według zasady 4 x Z, czyli zakuć, zdać, zapić, zapomnieć. Organizm po tylu egzaminach, w czasie których działał na pełnych obrotach jest już tak zmęczony, że alkohol mógłby tylko pogorszyć jego stan. Warto znaleźć bardziej konstruktywną formę zasłużonego wypoczynku.

Stopka autorska: matura – http://maturzysci.com.pl