Poznań – jakie mieszkanie wybrać?

Nowe mieszkania w PoznaniuJakie mieszkania oferuje Poznań? Czy standard nad Wartą przewyższa to, co można spotkać w innych częściach kraju? Należy do najszybciej rozwijających się miast w kraju. Ma niski wskaźnik bezrobocia, za to wysoki – inwestycji. Przyjemny rynek i duża ilość terenów zielonych przyciąga tych, którzy chcieliby spróbować tam swoich sił.

Jeżeli chodzi o nowe mieszkania Gliwice również wypadają lepiej niż reszta kraju. Dla osób, które planują przeprowadzkę, jakość mieszkania ma dość duże znaczenie. Każdy oczekuje wysokiego poziomu i stosunkowo niskich cen. Jak to się ma do rzeczywistości?

Reklama

Mieszkania w Poznaniu są stosunkowo dobrze wyposażone. Odsetek tych, które mają podłączenie do wodociągu wynosi 99,7 proc. i jest o ponad 1 punkt procentowy wyższy niż w całym kraju. Praktycznie więc każde mieszkanie ma połączenie z siecią wodociągową. Nieco gorzej jest w przypadku łazienek. Bo chociaż Poznań i tak przewyższa pod tym względem średnią dla kraju, to jednak na sto mieszkań aż pięć może nie mieć łazienki. W całym kraju odsetek lokali niewyposażonych w to udogodnienie, pozornie oczywiste w XXI wieku, wynosi 7,6 proc.

Ostatnie zimy pokazują, jak ważne jest sprawne ogrzewanie. Ponieważ najefektywniejszym z punktu widzenia odbiorcy sposobem na podniesienie temperatury w mieszkaniu jest przyłączenie do sieci miejskiej, ten właśnie czynnik znalazł się w zestawieniu. W CO wyposażonych jest nieco ponad 85 proc. lokali. Pod tym względem Poznań nie odbiega od średniej krajowej. W całej Polsce mieszkania wyposażone w centralne ogrzewanie stanowią 84,9 proc.

Przeciętna powierzchnia mieszkania to w Poznaniu 64,3 m2. Mniej niż w całej Polsce, gdzie średnia wynosi 70,5 m2. Jednak w przeliczeniu na jedną osobę zamieszkującą lokal, Poznań wypada już lepiej. Wskaźnik dla stolicy Wielkopolski to 27,2 m2. Dla całego kraju jedynie 24,6 m2.

Znaczne różnice występują też jeżeli chodzi o rodzaj własności. Mieszkania w Poznaniu to przede wszystkim lokale spółdzielcze. Jest ich prawie 90 tys. W porównaniu z całym krajem w stolicy Wielkopolski jest znacznie mniej mieszkań należących do wspólnot mieszkaniowych. Zdecydowanie mniej jest też lokali komunalnych.

Za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu zapłacimy około 5,8 tys. zł. To więcej niż wynosi średnia krajowa, ale nieco poniżej poziomu cne w pozostałych wielkich miastach Polski. Podobnie jest z wynajmem. Miesięczny czynsz to około tysiąca złotych za mieszkanie jednopokojowe, 1,4 tys. za dwa pokoje i prawie 1,9 tys. za lokal trzypokojowy. To o około 150 zł mniej niż na przykład w Krakowie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Ja czekam na dwupokojowe mieszkanie przy ulicy Czeremchowej. Budynek Koral od Family House. Już się nie mogę doczekać:)

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz