Mieszkanie jako palimpsest

Współczesna architektura charakteryzuje się dużym eklektyzmem i mieszaniem rozwiązań w obrębie różnych kultur, stąd palimpsest, rozumiany już nie jako nowy tekst napisany na arkuszu z poprzednim, ale już jako nowe budownictwo zawierające ślady minionych epok, jest jej najlepszym określeniem.

Reklama

opera KrakowskaCiągle jednak obserwujemy w Polsce zderzenie się tej mnogości nawiązań stylistycznych z nieumiejętnym wykorzystaniem światła i koloru w przestrzeni mieszkalnej, zarówno w mieście, jak i na wsi. Przykładów takiego przesadzonego projektu jest wiele, od pojedynczych wiejskich domów, świecących z daleka kanarkowym żółcieniem lub karminową ścianą przykrytą jadowicie seledynowym dachem, po chociażby budynek krakowskiej Opery, co do którego zdania wśród krytyków architektury są co najmniej podzielone – warto nadmienić, że został on wyróżniony Makabryłą, czyli nagrodą publiczności dla najszkaradniejszego budynku w kraju, za rok 2008 (na miejscu trzecim, za nową siedzibą TVP w Warszawie i koszalińskim centrum handlowym Galeria Hosso).

Bo z kolorem, jak ze wszystkim, należy zachować umiar. Dlatego warto czasem zastanowić się, czy nie zrezygnować z ostrego zestawienia jaskrawych odcieni i nie zwrócić się w stronę kolorów bliższych naturze – brązów, zieleni, delikatnych błękitów albo odcieni szarości. Takie pastelowe barwy nie tylko będą łatwiejsze w dobraniu niż silnie kontrastujące, a rzadko spotykane w przyrodzie, ale także dadzą naszemu wzrokowi możliwość odpoczęcia od wpatrywania się w krzykliwe szyldy, migocące reklamy i bijące po oczach światła miasta.

Po bliższym przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że w obrębie tych łagodnych dla oka barw również mamy do dyspozycji nieskończenie wiele odcieni, od bardzo intensywnych, po niezwykle wytłumione. Sztuka ich odpowiedniego dobrania sprawi, że wnętrze stanie się cieplejsze wizualnie i bardziej przyjazne, a wypoczynek w sypialni czy relaks w salonie – efektywniejsze.
Takie wnętrze przypominające kolorami wiosenny las lub skaliste wybrzeże morza będzie kojąco wpływać na nasz umysł, a jednocześnie nie przeszkodzi amatorom współczesnych kontrastów na dorzucenie silnego wizualnie dodatku, który w surowym wnętrzu nie będzie raził, ale podkreśli całą kompozycję.

Nowoczesna architektura niesie ze sobą nieskończenie wiele rozwiązań technicznych, kolorystycznych czy designerskich. Tylko od nas zależy, czy z tego palimpsestu wyciągniemy sensowne zdanie, czy może ciąg przypadkowych słów.

Stopka autorska: Dowiedz się jak wykonać monochromatyczne wnętrze na E-VIVE.pl.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz