Mieszkanie z licytacji komorniczej

licytacjaZakup mieszkania z licytacji komorniczej może okazać się niezwykle opłacalną inwestycją – zwłaszcza, jeżeli oferta cieszy się niewielkim zainteresowaniem i nabywca zdoła wylicytować kwotę jak najbliższą cenie wywoławczej. Dostęp do ofert licytacji jest niezwykle prosty – wystarczy odwiedzić jeden z wielu portali publikujących aktualne ogłoszenia licytacyjne. Portale te przypominają strony biur nieruchomości: można dowolnie filtrować wyniki wyszukiwania po lokalizacji, cenie etc., a każdy lokal posiada krótki opis zawierający adres, nr księgi wieczystej, informację o powierzchni, cenie wywoławczej i wartości rynkowej.

Reklama

Przystąpienie do licytacji

Aby przystąpić do licytacji wybranego mieszkania należy w odpowiednim terminie wpłacić na konto komornicze rękojmię wynoszącą 10% wartości lokalu. Numer konta podany jest zawsze w ogłoszeniu licytacyjnym. Po dokonaniu tej formalności pozostaje jedynie stawienie się na posiedzeniu licytacyjnym (jego termin również zostaje podany w ogłoszeniu, więc od początku jest nabywcy znany).

W wielu sytuacjach nie trzeba  kupować kota w woku – w przypadku wszystkich niezamieszkanych lokali wystawionych na licytację wyznaczony zostaje wcześniej termin, w którym każda zainteresowana osoba może jeszcze przed wpłaceniem rękojmi obejrzeć mieszkanie. Z kolei w przypadku lokali zajmowanych przez dotychczasowych właścicieli takiej możliwości niestety nie ma – tu trzeba kierować się wyłącznie lokalizacją i stanem zewnętrznym budynku.

W posiedzeniu licytacyjnym mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które zdążyły na czas wpłacić rękojmię. Kwotą wyjściową jest cena podana wcześniej w ogłoszeniu. Każde kolejne podbicie tej kwoty musi być zwiększone co najmniej o 1% ceny wywoławczej w zaokrągleniu do pełnej złotówki.

Licytacja kończy się ogłoszeniem, kto zaoferował najwyższą kwotę. Potwierdzenie nabycia lokalu jest wydawane dopiero, gdy cała kwota wpłacona zostanie na wskazane konto.

Po zakupie mieszkania

Mieszkanie z licytacji komorniczej to nie tylko atrakcyjna okazja i dobra inwestycja, ale przede wszystkim spora odpowiedzialność. Należy uświadomić sobie, iż z reguły właściciel nie może zająć swojego nowego lokalu zaraz po jego zakupie.  Na to potrzeba zwykle kilku miesięcy, a w skrajnych przypadkach – nawet lat. I nie chodzi tu wcale o remont czy urządzenie mieszkania.

Poprzedni właściciele i ich rodziny w większości przypadków niechętnie opuszczają dotychczasowe lokum – nie chcą lub też nie mają dokąd się przeprowadzić. W takich sytuacjach koniecznością staje się przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, które znacząco może się przedłużyć odkładając w czasie moment wprowadzenia się nowego właściciela do zakupionego przez siebie lokalu.

W przypadku zakupu lokalu zamieszkanego niemiłą niespodzianką może okazać się również jego stan. Co prawda komornik ma obowiązek udzielenia potencjalnemu nabywcy wszelkich informacji o danym mieszkaniu, jednak stan lokalu może ulec znacznemu pogorszeniu od czasu zakupu do momentu opuszczenia go przez poprzednich właścicieli.

Stopka autorska: Mieszkanie z licytacji komorniczej – http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-cywilne/mieszkanie-z-licytacji-komorniczej-na-co-uwazac.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz