Mity i fakty – guarana

Guarana to roślina, pochodząca z Wenezueli i północnej Brazylii. Jej nazwa pochodzi od nazwy plemienia Guarani, które od wielu wieków zajmuje się uprawą tej rośliny. Plemię to przypisywało guaranie cudowne właściwości. Część z nich potwierdziły późniejsze badania, a guarana jest do dnia dzisiejszego wykorzystywana w medycynie alternatywnej, jako medykament na dolegliwości żołądkowe, środek przywracający siły i usuwający zmęczenie, oraz obniżający gorączkę i łagodzący wiele innych dolegliwości.

Reklama

Łacińska nazwa guarany pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika, lekarza i podróżnika- Christiana Franza Paulini, który, jako pierwszy opisał roślinę.

Badania nad składem chemicznym guarany rozpoczeto w XIX wieku i wówczas to wyizolowano z niej białą, krystaliczną substancję, która jest obecnie znana pod nazwą kofeiny. Oprócz kofeiny w guaranie znajduje się, też teobromina i teofilina. Są to substancje, które występują też w kawie, herbacie, yerba mate i mają właściwości stymulujące układ nerwowy.

Właściwości guarany w proszku

Właściwości stymulujące guarany powodują, że poprawia ona percepcję, poprawia aktywność psychiczną i fizyczną, usuwa uczucie zmęczenia, orzeźwia i zwiększa jasność umysłu. Ma, ponadto właściwości stymulujące układ krążenia i układ oddechowy.
Indianie, którzy odkryli lecznicze właściwości guarany, sporządzali z niej napar, dodający sił i poprawiający potencję.
Guarana w proszku jest zalecana sportowcom, ponieważ poprawia wydolność mięśni oraz ich regenerację po wzmożonym wysiłku.
Nie zaleca się stosowania guarany kobietom w ciąży i karmiącym, oraz osobom, które cierpią na nadciśnienie i cukrzycę.

Guarana – zastosowanie

Zastosowanie guarany jest bardzo szerokie, co przekłada się na jej rosnącą popularność. W ostatnim czasie wiele mówi się o wpływie guarany na potencję. Wskazuje się też, że roślina ta jest wskazana osobom roztargnionym, przepracowanym i zabieganymm, które chcą nieco uspokoić swoje życie, odnaleźć w nim spokój, harmonię i ład.

Z niezwykłą rośliną, jaką jest guarana, związana jest legenda. Zgodnie z nią wśród Indian żył chłopiec, który posiadał moc uzdrawiania chorób. W każdym miejscu,w którym się pojawił, chorzy ludzie zdrowieli, a wszystkie problemy, spory i waśnie znikały. Chłopiec szybko stał się ulubieńcem wioski, w której mieszkał. Ale pewnego dnia zły duch- Jurupari, zazdrosny o popularność chłopca, zamienił się w jadowitego węża i ukąsił go, gdy ten zbierał owoce w lesie. Indianie znaleźli chłopca martwego, leżącego na ziemi, ale z pogodnym wyrazem twarzy. Gdy mieszkańcy wioski zebrali się i opłakiwali śmierć chłopca, wielki bóg Indian- Tupa nakazał matce chłopca zakopać oczy zmarłego syna w ziemi. W tym miejscu, w jakiś czas potem wyrosła guarana- niezwykła roślina, która pozwalała Indianom uśmierzyć głód i leczyć różne choroby. Od tej pory Indianie uważają guaranę za świętą roślinę.

Stopka autorska: guarana w proszku opinie – guaranawproszku.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz