Układanie płytek granitowych

Decydując się na wykonanie podłogi z płytek z kamienia naturalnego warto poświęcić kilka chwil na zaznajomienie się z technologią ich montażu i materiałami, które do tego zostaną wykorzystane. Płytki granitowe są droższe od zwykłych płytek podłogowych, dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek i kosztów, do kładzenia płytek trzeba posiadać niezbędną wiedzę.

Reklama

Szpachla paca grzebieniowa

Do montażu płytek z kamienia naturalnego używamy specjalistycznych klejów do przyklejania płyt granitowych. Zazwyczaj takie kleje nadają się także do przyklejania płyt z marmuru, piaskowca, płyt i pustaków szklanych, płytek ceramicznych wewnętrznych i zewnętrznych. Nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Kleje radzą sobie z dobrym trzymaniem płytek na podłożach stabilnych oraz także na podłożach krytycznych, czyli nie dających dostatecznego trzymania materiału. Należą do nich między innymi balkony, tarasy, ogrzewanie podłogowe, płyty g-k, płyty typu OSB.

Montując płytki na zewnątrz stosujemy kleje mrozoodporne elastyczne
Do klejenia płytek z kamienia naturalnego nie używajmy szarych klejów na bazie cementowej. Ewentualnie możemy zastosować kleje cementowe białe. Kamień naturalny nie chłonie wody, zatem wykonane z niego płytki granitowe nie nasiąkają, dlatego nie będą dobrze trzymać. Stosujmy kleje na bazie żywic epoksydowych, nie powodujące zabarwienia materiału klejonego. Kleje epoksydowe zapewniają elastyczność i wytrzymałość na wstrząsy, wysoką przyczepność do podłoża, zapobiegają ślizganiu się płytek podczas układania, są wytrzymałe na wahania temperatury, są odporne na wchłanianie wilgoci, chronią białe i kolorowe marmury przed przebarwieniami, pęknięciami i odpryskiwaniem płytek. Kleje powinny charakteryzować się ze zmniejszonym spływem z powierzchni pionowych (klasa C2 TE). Zawsze sprawdzajmy na opakowaniu, czy dany klej nadaje się do kamienia naturalnego.

Masę klejową dla płytek rozprowadzamy za pomocą szpachli grzebieniowej. Grubość zębów zależy od wielkości płytek. Dzięki temu uzyskamy w łatwiejszy sposób równą powierzchnię płytek na całej podłodze.

Płytki granitowe na podłodze

Podłoże dla płytek zewnętrznych klej nakładamy w sposób ciągły bez przerw i pustych przestrzeni. Taki sposób rozprowadzenia kleju pod płytki uniemożliwi dostanie się wody w ewentualne przestrzenie między płytką a podłożem. Brak możliwości dostania się w nie wody zabezpieczy płytki przed odpadnięciem zimą, kiedy to zamarzająca woda mogłaby rozsadzić szczelinę. Woda i wilgoć, która może dostać się pod płytkę spowoduje jej odpadniecie albo pęknięcie.

Płytki granitowe układamy zawsze stosując fugę. Dla płytek z krawędziami rożnymi może to być fuga 2-3 mm, dla płytek postarzanych z nierównymi krawędziami 5 mm, a dla płytek łamanych powyżej 5 mm. Większa fuga lepiej łagodzi temperaturowe rozszerzanie się kamienia. Dlatego większe fugi stosujemy, kiedy płytki granitowe montujemy w miejscach silnie nasłonecznionych.

Zwracajmy uwagę na układ kolorystyczny całej powierzchni. Płytki granitowe mogą charakteryzować się nierównomiernym rozkładem kolorystyki i natężenia barwy kamienia. Dlatego warto poświęcić czas na rozłożenie płytek przed ostatecznym montażem, aby uzyskać odpowiednio równomierne rozłożenie odcieni.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.9/10 (liczba ocen: 37)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz