Na co zwrócić uwagę przy budowie strony www dla firmy?

Stworzenie strony www nie jest dziś czymś specjalnie skomplikowanym. W dobie systemów zarządzania treścią i kreatorów stron internetowych własny serwis www może sobie zbudować każdy, kto choć trochę umie posługiwać się komputerem. Firmy jednak nie wykorzystują tego potencjału stron www. Dlaczego? Poczytajmy o tym w niniejszym artykule.

Reklama

kobieta

Najważniejsza zasada stron www

Najważniejszą zasadą o jakiej koniecznie należy pamiętać przy budowaniu stron www jest:

Strona internetowa to przede wszystkim odpowiednia treść, grafika jest zwykle drugoplanowa.

Niestosowanie tej zasady prowadzi do wielu błędów przy konstruowaniu strony www. Zobaczmy jakich.

Po co odwiedzamy strony www?

Strony internetowe odwiedzamy po to, aby – ogólnie mówiąc – poznać ich treść. Interesuje nas ona bardziej niż to jak wygląda dany serwis. Prosty dowód: gdyby nie było treści na stronach które ostatnio odwiedzałeś, czy nadal byś je odwiedzał? Czy gdyby składały się z samej grafiki, byłyby dla Ciebie wartościowe i warte poświęcenia czasu na zapoznanie się z nimi?

Oczywiście, są strony www, które powstały po to, aby zachwycać grafiką, ale są one zdecydowaną mniejszością (np. strona grafika komputerowego).

Strona www za długo się wczytuje?

Ten problem był wyraźnie widoczny wiele lat temu, gdy wszyscy używaliśmy modemów telefonicznych do łączenia się z internetem. Jednak nie można powiedzieć, że dziś nie występuje – zafascynowani nowymi (w porównaniu do modemów) technologiami chętnie widzielibyśmy na naszych stronach www animacje flash, interaktywne moduły, nawet muzykę (której użycie na większości stron internetowych wcale nie jest najlepszym pomysłem).

Przeładowanie strony grafiką i innymi multimediami powoduje, że internauta musi czekać na wczytanie się takiej strony www. A ani internauta ani robot wyszukiwarki (który przy każdych odwiedzinach naszego serwisu ocenia go na wielu różnych płaszczyznach) nie lubią czekać. Rezultat jest taki, że długo wczytujące się strony www są:

  1. rzadziej odwiedzane przez internautów
  2. ustawiane na niższych pozycjach w wynikach wyszukiwania

Odwracanie uwagi od treści strony

Niestety nie jest tak, że jeśli umieścimy jakąś informację na naszej stronie www, to internauta na pewną ją znajdzie i przeczyta. Odwiedzając na co dzień strony www nie zauważamy bardzo wielu informacji, które są na nich umieszczone. Jest to jakby rodzaj ślepoty, którą każdy z nas ma – patrzymy i nie widzimy.

Najbardziej chyba znanym rodzajem tej ślepoty jest ślepota banerowa (ang. Baner blindness). Nasze oko widzi, że na stronie znajduje się baner (czyli po prostu reklama), ale mózg ignoruje tę informację jako nieinteresującą – w rezultacie nie patrzymy na baner.

Przeładowanie strony grafiką powoduje często odwrotny efekt – „nie widzimy” treści, a przynajmniej jej części. Jeśli na stronie www umieścimy zbyt dużo elementów, które będą przyciągały uwagę internauty na siebie zamiast na treść, może się okazać, że będzie on miał problemy ze znalezieniem informacji których szuka.

Może się to okazać problemem gdy np. na stronie www firmy umieściliśmy informacje które chcielibyśmy pokazać naszym (potencjalnym) klientom, a oni ich nie zauważają. Pół biedy gdy dzwonią do firmy i o nie pytają (choć wtedy musimy poświęcić czas na przekazanie tych informacji ustnie, co równie dobrze mogłaby zrobić strona www bez naszego aktywnego udziału), ale przecież w większości przypadków tego nie robią, tylko opuszczają nasz serwis. W ten sposób tracimy okazję na zrealizowanie kolejnej transakcji.

Jak więc widzisz, grafika strony www powinna być odpowiednio wyważona. Skupiajmy się na treści, na informacjach, które nasi odwiedzający będą chcieli znaleźć, a grafiką przede wszystkim nie przeszkadzajmy. Nasze strony www nie muszą być oczywiście brzydkie (wręcz nie powinny!) ale nie poświęcajmy jej nadmiernie dużo czasu.

Stworzenie strony www nie jest dziś czymś specjalnie skomplikowanym. W dobie systemów zarządzania treścią i kreatorów stron internetowych własny serwis www może sobie zbudować każdy, kto choć trochę umie posługiwać się komputerem. Firmy jednak nie wykorzystują tego potencjału stron www. Dlaczego? Poczytajmy o tym w niniejszym artykule.

Stopka autorska: strony www – http://krawczykowski.net.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz