Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne

Istnieje wiele czynników, o których należy pomyśleć wybierając oświetlenie zewnętrzne. Estetyka jest jednym z mniej ważnych. O co chodzi?

Kalkulacja kosztów, ocena korzyści – to wszystko należy brać pod uwagę gdy przychodzi do projektowania oświetlenia zewnętrznego budynków. Gdy coś takiego zamawiane jest u specjalisty, ten powinien pomyśleć o tym samodzielnie. Gdy jednak rzecz zależy od zamawiającego…

Moc montowanych lamp

Oświetlenie zewnętrzne może być montowane z różnych powodów. Niezależnie od tego, jaki cel przyświeca temu, kto chce je sobie zafundować, należy dobrze się zastanowić nad jego mocą. Od tego bowiem zależy nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też komfort użytkowania budynku, a także 9o czym niżej) koszty całej instalacji.

Im większa moc oświetlenia, tym wyraźniej widać budynek. Można by powiedzieć – po co montujemy oświetlenie zewnętrzne, jeśli nie po to właśnie. A jednak – za mocne światło może obniżać komfort przebywania wewnątrz. Albo powodować, że widoczne będą niedociągnięcia na budynku. A więc – uwaga z mocą.

Sposób ich konstrukcji

Wiele rodzajów oświetlenia zewnętrznego produkowanych jest w odmienny sposób. Nic dziwnego. Od tego, czemu służyć ma dana lampa zależy to, jak jest zbudowana. Oświetlenie zewnętrze może więc być dopasowane do różnych sytuacji.

Weźmy prosty przykład. Inaczej zbudowana będzie lampa, której miejscem przeznaczenia stanie się chodnik przed budynkiem, a inaczej taka, która zostanie zamocowana na wysokości pierwszego piętra. Pierwsza powinna być mocna i solidna, druga – łatwa w montażu. Różne potrzeby, różne techniki produkcji.

Przewidywany czas pracy

Miejsce, w którym będzie zamontowana lampa wpływa także na to, jak długi będzie przewidywany czas jej pracy. Chodzi tu przede wszystkim o to, że oświetlenie zewnętrzne zamontowane w łatwo dostępnym miejscu może być częściej wymieniane. Tam, gdzie jest to trudne, należy pomyśleć o lampach, które posłużą użytkownikom znacznie dłużej.

Zużycie energii

Jak już zostało napisane, moc oświetlenia ma duży wpływ na sposób jego użytkowania. Jest też zasadnicza, gdy chodzi o szacowanie zużycia energii. Jeśli lampy dają mocne światło, będą pobierały sporo prądu. W przypadku jednej żarówki może nie mieć to dużego znaczenia, jednak gdy mowa o całych systemach, składających się z wielu elementów – trzeba wszystko dobrze przekalkulować.

Dla przykładu: dziesięć stuwatowych żarówek pobiera prąd o wartości (w przybliżeniu) 400 zł rocznie. To oczywiście kwota niewielka w przypadku dużych przedsiębiorstw, jednak nie do pogardzenia dla gospodarstwa domowego.

Kolorystykę i estetykę

Na koniec warto zastanowić się nad estetyką. Oświetlenie zewnętrzne ma w zasadzie jedną funkcję – jest nią właśnie poprawa wyglądu. Warto więc zadbać o to, żeby lampy dopasowane były do wyglądu budynku.

Dobrze też pomyśleć nad odpowiednią kolorystyką. W niektórych przypadkach przyda się barwa nieco inna niż zwykła, biała. Są budynki, które świetnie wyglądają podświetlone na zielono, inne na czerwono. I tak dalej, i tak dalej…

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz