Najbardziej obciążone drogi w Polsce

Spedycja krajowaNa odcinku trasy S86 z Sosnowca do Katowic każdego dnia porusza się ponad sto tysięcy samochodów. Gdzie jeszcze są tak uczęszczane drogi w Polsce?

Spedycja krajowa to, oprócz ważnych kwestii związanych z zarządzaniem, dokumentacją i aspektami prawnymi, także walka z polskim systemem dróg krajowych. Na których, jeśli wierzyć GDDKiA nigdy nie było tak tłoczno.

Jedną piątą więcej samochodów

Badanie prowadzone jest raz na pięć lat. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad bierze pod lupę wszystkie trasy, które kontroluje i sprawdza, jak wygląda natężenie ruchu na poszczególnych odcinkach. Ostatnio sprawdzała to w 2010 roku. Co się okazało?

W ciągu pięciu lat ruch, w skali całego kraju, wzrósł o 22 proc. Co to oznacza w praktyce i z czym muszą liczyć się firmy, których usługą jest spedycja krajowa? Otóż każdej doby, przeciętnie, obciążenie ruchem sięga u nas 10 tys. samochodów na badanym odcinku. Największy był na drogach międzynarodowych – ponad 16,6 tys. aut.

Najwięcej na Śląsku

Taka ogólna informacja może być potraktowana jak ciekawostka. Dla zarządzających spedycją krajową ważniejsze są dane dotyczące obciążenia w poszczególnych regionach, a nawet na poszczególnych odcinkach. Jak to wygląda w praktyce?

Otóż największy ruch GDDKiA odnotowała w województwie śląskim. Każdego dnia natężenie ruchu sięga tam, na drogach międzynarodowych, średnio prawie 36,7 tys. samochodów. Ogółem na drogach krajowych wynosi 18,2 tys. Do województw o szczególnie dużym natężeniu ruchu zaliczyć można także małopolskie, łódzkie i wielkopolskie.

E40 najbardziej zatłoczona

Całkowicie inaczej jest w przypadku województw takich, jak warmińsko-mazurskie, podlaskie albo zachodniopomorskie. W tych regionach przeciętny ruch dobowy nie przekracza siedmiu tysięcy samochodów. Jest więc ponad dwa razy mniejszy niż w przypadku najbardziej ruchliwych województw.

Warto także przyjrzeć się temu, jak wygląda ruch na konkretnych trasach. Spedycja krajowa powinna uwzględniać także to, na których drogach samochodów jest najwięcej. W Polsce taką drogą jest międzynarodowa trasa E40. Każdej doby porusza się nią ponad 25 tys. samochodów.

GDDKiA wyróżnia także drogę E75 oraz E30. Najmniejsze natężenie na trasach międzynarodowych odnotowano na trasach E371 oraz E373. Tyle tylko, że nawet na najbardziej obciążonych, średnio, trasach są odcinki, gdzie ruch jest mniejszy i takie, gdzie jest znacznie większy.

Z Sosnowca do Katowic

Otóż najbardziej ruchliwym w całej Polsce odcinkiem drogi jest fragment S86 na odcinku Sosnowiec-Katowice. Przeciętnie na dobę przejeżdża tamtędy ponad 104 tys. samochodów. Także śląski odcinek autostrady A4 należy do niezwykle obciążonych (75 tys. samochodów na dobę).

Z punktu widzenia kogoś, kto organizuje transport na terenie Polski takie informacje mogą być bardzo cenne. Na tak obciążonych odcinkach mogą tworzyć się zatory i korki. Spedycja krajowa powinna uwzględniać to, którędy można przejechać najłatwiej, ponieważ nie zawsze najkrótsza droga jest najszybsza. Jednocześnie jednak nie bez przyczyny właśnie te, a nie inne odcinki są tak bardzo obciążone. Kierowcy wybierają te trasy, którymi mogą przejechać najłatwiej.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz