Najdroższy węgiel świata

Czy diamenty rzeczywiście są najlepszym przyjacielem dziewczyny? Oczywiście, że tak. Diament opiera się upływającemu czasowi, jest cenny, a przy tym piękny. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza „niezniszczalny”. Minerał ten ma szerokie zastosowanie w medycynie (wchodzi w skład aparatury), a także jest wykorzystywany w tworzeniu narzędzi do cięcia i obróbki szkła. Diament od zawsze jest obiektem zainteresowania i oznaką wysokiego statusu i już na stałe jest wpisany w branżę jubilerską. Biżuteria z tym cennym kamieniem jest jedną z najdroższych i najbardziej pożądanych. Nic dziwnego – diament uważany jest za symbol władzy, potęgi i śmiałości, a oprawiony w złoto oznacza trwałość i niezmienność uczuć.

Reklama

Diament bywa wykorzystywany w jubilerstwie przy tworzeniu ozdób dla panów, jednak to biżuteria damska może poszczycić się największą gamą produktów zawierającą ten cenny minerał. Zdarza się, że jest on zastępowany innymi kamieniami szlachetnymi mającymi imitować drogocenny kamień. Najczęściej stosowany zamiennik to cyrkon, który na pierwszy rzut oka przypomina diament, jednak wprawne oko znawcy bez problemu wychwyci różnicę między nimi. Jeszcze tańszym zamiennikiem jest cyrkonia (czyli syntetyczna odmiana cyrkonu), która również wygląda bardzo podobnie. W starożytności przy wytwarzaniu biżuterii wykorzystywano kryształ górski (niezwykle często używany po dziś dzień).

Ozdobami, które zawierają ten cenny kamień zachwycano się od dawna. Słynne brytyjskie klejnoty koronne są przyozdobione jednym z najsłynniejszych diamentów w historii – indyjskim, oszlifowanym Koh-i-noorem, którego waga przekracza 108 karatów. Jednak to Cullinan jest największym kamieniem, jaki kiedykolwiek znaleziono. Ważył ponad 3106 karatów i został podzielony na 105 części, z których każda została starannie oszlifowana. Operacja rozbicia minerału trwała krótko, lecz wymagała tygodni przygotowań i skomplikowanych obliczeń, mających na celu podzielenie kamienia w ten sposób, aby uniknąć strat. Dzisiaj największa część Cullinana wchodzi w skład brytyjskiego królewskiego berła.

Stopka autorska: pranashop.pl – biżuteria damska

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz