Najdziwniejsze budynki świata

Architektura ma to do siebie, że naprawdę potrafi zaskakiwać. Jak nie najwyższy budynek świata, to najniższy, jak nie przezroczysty to ozdobiony setkami kolorów, jak nie o prostej konstrukcji, to o niecodziennej. I dziś właśnie przyjrzymy się kilku ciekawym projektom z ostatniej grupy.

Reklama

Atomium w Brukseli

atomium

Atomium jest budynkiem, który odzwierciedla monumentalny kształt żelaza w powiększeniu do 165 miliardów razy. Budynek ma 103 metry wysokości. Całość składa się z 9 kul – atomów (średnica 18 metrów), które połączone są ze sobą rurami ze znajdującymi się wewnątrz nich schodami. W budynku znajdują się wystawy sezonowe, restauracja oraz punkty widokowe (m.in. na znajdujący się obok park Mini Europa). Budynek został zaprojektowany przez Andre Waterkeyna na potrzeby Wystawy Światowej z roku 1958.

Konwo

Drugi z niecodziennych budynków to budynek Banknot. Budynek ten znajduje się u naszych sąsiadów – na Litwie. Budowla jest kopią banknotu o nominale 1000 Lytów Litewskich. Budynek nie jest jednak podłużny, lecz w owalnym kształcie. Wewnątrz znajdują się organizacje biznesowe.

 

Biblioteka w Kansas City

Kolejnym dość ciekawym projektem jest biblioteka w publiczna w Kansas City. Mieszkańcom tego miasta, biblioteka będzie kojarzyła się z książkami podwójnie. Jak się okazuje, jej budynek tworzą 22 grzbiety jednych z najpopularniejszych książek. Wśród nich, mieszkańcy znajdą „Władcę Pierścieni” Tolkiena czy „Paragraf 22” Hellera. Co istotne, grzbiety „książek” mają różne rozmiary (przeciętnie około 25 m x 9 m) i różne kolory, dzięki czemu całość wygląda jak jedna wielka półka z literaturą.

Krzywy dom Sopot

Na koniec warto zwrócić uwagę na polski akcent wśród docenionej (lub niedocenionej architekturze) o wyjątkowym designie. Mowa o Krzywym Domku w Sopocie, która jest poniekąd jego wizytówką. Budowla powstała za sprawą architektów, Państwa Szotyńskich, którzy skorzystali z rysunków Pana Jana Szancera. Krzywy domek na pierwszy rzut oka wygląda jak odbity w krzywym zwierciadle. Oryginalne kształty sprawiają, że wielu nie wierzy swoim oczom w to, co widzi. Całość sprawia wrażenie, jak z bajki. Obecnie w budynku mieszczą się biura firm, gabinety kosmetyczne czy sklepy.

 

Trzeba przyznać, że z dnia na dzień architektura staje się jeszcze bardziej ciekawsza. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty, które spowodują, że spojrzymy na tę dziedzinę życia z jeszcze większym zainteresowaniem. Kto wie, może więcej budowli tego typu powstanie właśnie w Polsce?

Stopka autorska: aranzacyjny.com – niedoceniona architektura

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz