Najskuteczniejsza dieta odchudzająca

Każda osoba, której udało się schudnąć na jakiejś diecie będzie polecała ją jako najskuteczniejszą dietę odchudzającą. Nic więc dziwnego, że wśród diet, które są stosowane i polecane innym znajdziemy takie dietetyczne wynalazki jak dieta 1000 kcal, dieta kopenhaska, dieta Kwaśniewskiego, czy dieta prezydencka. Faktem jest, że wszystkie te diety są na tyle skuteczne, że dość szybko przyczyniają się do utraty wagi, ale czy powodują spalanie tkanki tłuszczowej? Niekoniecznie. Na pewno nie są też zdrowe. Dlaczego?

Reklama

warzywaDiety zakładające bardzo drastyczną redukcję kalorii – wbrew powszechnemu mniemaniu należy do nich dieta 1000 kcal – są niezdrowe dlatego, że pozbawiają organizm zbyt wielu składników odżywczych. Trzymając się ściśle zaleceń takiej diety nie dostarczymy sobie nawet niezbędnej ilości białek, nie wspominając o tłuszczach czy węglowodanach. Owszem, zazwyczaj diety te komponowane są na tyle sprytnie, by zawierały wszystkie mikroskładniki odżywcze (minerały i witaminy), ale przecież żyjemy nie dzięki składnikom mikro- , tym, co warunkuje funkcjonowanie naszych organizmów są makroskładniki, czyli białka, tłuszcze i węglowodany.

Diety odchudzające, które zalecają spożywanie głównie jednego składnika pokarmowego (taką dietą jest dieta tłuszczowa Kwaśniewskiego) pozbawiają organizm innych ważnych składników. W diecie tłuszczowej szybko pojawia się niedobór białek, o węglowodanach nie wspomnę, organizm nie jest w stanie funkcjonować na niej w pełni sprawnie.

Te i inne dietetyczne wynalazki bywają, jak już wspomniałam, skuteczne na krótką metę. W dłuższej perspektywie czasu prowadzą do pojawiania się poważnych zaburzeń w metabolizmie, a to z kolei skutkuje osłabieniem organizmu, upośledzeniem pewnych funkcji, a często efektem jo-jo czyli nadmiernym tyciem po zakończeniu diety.

Jaka dieta odchudzająca jest więc najskuteczniejsza?

Odpowiem niejednoznacznie: dieta taka istnieje i jej nie ma. Oznacza to ni mniej ni więcej iż musimy skomponować ją sami w oparciu o potrzeby własnego organizmu. Potrzeby te trzeba dokładnie poznać i konieczne będą miesiące wnikliwych obserwacji. Nie warto opierać się na gotowych dietach, bo w ten sposób możemy sobie jedynie zaszkodzić gdyż każdy organizm funkcjonuje zupełnie inaczej. Wystarczy uświadomić sobie fakt, iż mamy bardzo różne gusta kulinarne. Jedni z nas funkcjonują znacznie lepiej jedząc owoce i warzywa, inni nie wyobrażają sobie życia bez białek pochodzenia zwierzęcego – już to powinno dać nam do myślenia.

Jedno jest pewne – w takiej diecie nie powinno zabraknąć żadnych składników, tym bardziej, że wbrew twierdzeniom niektórych „dietetycznych mistyków” energii ani budulca nie możemy czerpać z powietrza. Składamy się z tego, co zjemy i to fakt niepodważalny.

Co zrobić żeby schudnąć?

W przypadku większości z nas wystarczy wyeliminowanie gotowych pokarmów i prostych węglowodanów w postaci słodyczy, makaronów etc. Aby zdrowo chudnąć należy odżywiać się różnorodnie, ale najprościej jak to możliwe. To ważne również dlatego, że w ten sposób najlepiej zaobserwujemy zależności pomiędzy zjadanym pożywieniem, a naszym samopoczuciem. Na tej właśnie podstawie najlepiej określimy naturalne preferencje własnego organizmu.

Stopka autorska: Diety odchudzającehttp://dietasouthbeach.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz